| Allicdata Part #: | XHP35A-00-0000-0D0BD40E5-ND |
| Manufacturer Part#: |
XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 |
| Price: | $ 2.28 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4000K |
| More Detail: | LED Lighting Xlamp® XHP35 White, Neutral 4000K 11.... |
| DataSheet: | XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 500 +: | $ 2.07306 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 11.3V |
| Thermal Resistance of Package: | 1.8°C/W |
| Height - Seated (Max): | 0.115" (2.93mm) |
| Size / Dimension: | 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 1414 (3535 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Viewing Angle: | 125° |
| Current - Max: | 1.05A |
| CRI (Color Rendering Index): | 70 |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 144 lm/W |
| Series: | Xlamp® XHP35 |
| Current - Test: | 350mA |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | -- |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 570 lm (550 lm ~ 590 lm) |
| CCT (K): | 4000K |
| Color: | White, Neutral |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LED lighting is rapidly becoming the premier choice for general illumination. The XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 LED module is one of the most advanced and versatile. It offers superior energy efficiency, long-lasting durability and unbeatable brightness. This LED module provides a cost-effective solution for any lighting application.
Application Field
The XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 LED module is designed for a wide range of lighting applications. It is perfect for both residential and commercial uses. The module is capable of providing bright and uniform illumination in both indoor and outdoor settings. It is an ideal choice for accent lighting, task lighting and general lighting. Moreover, this lighting solution is also suitable for applications such as stage lighting, spot lighting and display lighting.
Working Principle
The XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 LED module is a high-powered component. It consists of two separate LEDs, each containing a set of phosphorous-coated elements. These elements emit high-intensity light when electricity is applied. The light is then dispersed through a specialized optics system, which diffuses and distributes the illumination. The result is a bright and even light that offers superior efficiency and performance.
In addition to the two separate LEDs, the XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 LED module also has a high-power LED driver. This driver is designed to provide consistent and reliable power delivery. It ensures that the LED performance is not affected by fluctuations in the input supply voltage or temperature.
The XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 LED module is a robust, reliable and energy-efficient lighting solution. It is capable of providing superior illumination and is suitable for a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| XHP35A-H0-0000-0D0HC40E6 | Cree Inc. | 2.71 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BE245E | Cree Inc. | 2.79 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA40E5 | Cree Inc. | 2.86 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 | Cree Inc. | 2.28 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-00-0000-0D00E20E1 | Cree Inc. | 2.43 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB20DV | Cree Inc. | 2.52 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB40E3 | Cree Inc. | 3.57 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC235G | Cree Inc. | 4.0 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UC457E | Cree Inc. | 3.14 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD20E2 | Cree Inc. | 2.08 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA20E8 | Cree Inc. | 2.62 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC20DV | Cree Inc. | 3.12 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD430E | Cree Inc. | 2.79 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA435E | Cree Inc. | 3.16 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB20E2 | Cree Inc. | 2.57 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD435E | Cree Inc. | 2.93 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB257E | Cree Inc. | 3.33 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD457E | Cree Inc. | 2.33 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC20E5 | Cree Inc. | 3.39 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-0R-04-0D0UB427E | Opulent Amer... | 9.21 $ | 1000 | LED MODULE 2700K RECTANGU... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD20DV | Cree Inc. | 2.02 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HC40E7 | Cree Inc. | 2.08 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PB40DV | Cree Inc. | 2.66 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB450E | Cree Inc. | 3.93 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UB20E7 | Cree Inc. | 2.18 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HB435E | Cree Inc. | 2.24 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC40E1 | Cree Inc. | 2.43 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC457E | Cree Inc. | 2.62 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D00E40DV | Cree Inc. | 2.69 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC435E | Cree Inc. | 2.89 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC227E | Cree Inc. | 2.66 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB40DT | Cree Inc. | 3.45 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0BC40E2 | Cree Inc. | 2.15 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D00D20E4 | Cree Inc. | 2.52 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-0R-04-0D0HD440E | Opulent Amer... | 10.57 $ | 1000 | LED MODULE 4000K RECTANGU... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HB40E8 | Cree Inc. | 2.15 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0BC230E-SB01 | Opulent Amer... | 9.22 $ | 168 | LED XLAMP XHP35 3000K STA... |
| XHP35A-H0-0000-0D00D20E3 | Cree Inc. | 2.48 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UC20E3 | Cree Inc. | 2.63 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB230G | Cree Inc. | 3.12 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting -
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting -
XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 Datasheet/PDF