| Allicdata Part #: | XHP35A-00-0000-0D0BD457E-ND |
| Manufacturer Part#: |
XHP35A-00-0000-0D0BD457E |
| Price: | $ 2.33 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | LED XLAMP XHP35 COOL WHT 5700K |
| More Detail: | LED Lighting Xlamp® XHP35 White, Cool 5700K 5-Step... |
| DataSheet: | XHP35A-00-0000-0D0BD457E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 500 +: | $ 2.11914 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 11.3V |
| Thermal Resistance of Package: | 1.8°C/W |
| Height - Seated (Max): | 0.115" (2.93mm) |
| Size / Dimension: | 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 1414 (3535 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Viewing Angle: | 125° |
| Current - Max: | 1.05A |
| CRI (Color Rendering Index): | 70 |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 144 lm/W |
| Series: | Xlamp® XHP35 |
| Current - Test: | 350mA |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | -- |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 570 lm (550 lm ~ 590 lm) |
| CCT (K): | 5700K 5-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Cool |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The XHP35A-00-0000-0D0BD457E LED is an advanced and powerful light source engineered for lighting applications for both industrial and consumer use. It has an Ultra High-Power configuration and a robust construction, making it a preferred choice in applications from residential lighting to office and medical lighting.
When it comes to lighting, the XHP35A-00-0000-0D0BD457E LED is among the most preferred white LED lights available. It offers superior color rendition and excellent optical efficiency, making it a great option for home and office applications. The LED is built to last, and its energy-saving capabilities reduce the cost of energy consumption, making it a great choice for businesses and homeowners alike.
The XHP35A-00-0000-0D0BD457E LED is designed to produce an intense output of white light, and it comes in a variety of wattages allowing for a greater range of lighting applications. It has an outstanding CRI rating of 95+, making it ideal for lighting applications where natural colors need to be accurately conveyed. Furthermore, the XHP35A-00-0000-0D0BD457E LED is capable of operating at temperatures up to 85°C, allowing it to be used in areas with high ambient temperatures.
When it comes to the working principle of the XHP35A-00-0000-0D0BD457E LED, it uses direct current for its power source. This electrical power interacts with the diode junction of the device, causing the diode to emit light photons. The diode junction consists of two layers; the n-type layer and the p-type layer. The difference in these two layers generates electric fields, which produce a current between the two materials leading to the emission of light. This current allows the LED to reach a higher output of light.
The XHP35A-00-0000-0D0BD457E LED is a powerful and efficient light source across numerous white LED lighting applications. It has an outstanding CRI rating of 95+, making it suitable for lighting applications where natural colors need to be accurately conveyed. Moreover, its energy-saving capabilities reduce the cost of energy consumption, making it a great choice for businesses and homeowners alike. Furthermore, its Robust construction, Ultra High-Power configurations and its ability to operate at temperatures up to 85°C, makes it a perfect choice for lighting applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| XHP35A-H0-0000-0D0HC40E6 | Cree Inc. | 2.71 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BE245E | Cree Inc. | 2.79 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA40E5 | Cree Inc. | 2.86 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 | Cree Inc. | 2.28 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-00-0000-0D00E20E1 | Cree Inc. | 2.43 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB20DV | Cree Inc. | 2.52 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB40E3 | Cree Inc. | 3.57 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC235G | Cree Inc. | 4.0 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UC457E | Cree Inc. | 3.14 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD20E2 | Cree Inc. | 2.08 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA20E8 | Cree Inc. | 2.62 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC20DV | Cree Inc. | 3.12 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD430E | Cree Inc. | 2.79 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA435E | Cree Inc. | 3.16 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB20E2 | Cree Inc. | 2.57 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD435E | Cree Inc. | 2.93 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB257E | Cree Inc. | 3.33 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD457E | Cree Inc. | 2.33 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC20E5 | Cree Inc. | 3.39 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-0R-04-0D0UB427E | Opulent Amer... | 9.21 $ | 1000 | LED MODULE 2700K RECTANGU... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD20DV | Cree Inc. | 2.02 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HC40E7 | Cree Inc. | 2.08 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PB40DV | Cree Inc. | 2.66 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB450E | Cree Inc. | 3.93 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UB20E7 | Cree Inc. | 2.18 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HB435E | Cree Inc. | 2.24 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC40E1 | Cree Inc. | 2.43 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC457E | Cree Inc. | 2.62 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D00E40DV | Cree Inc. | 2.69 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC435E | Cree Inc. | 2.89 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC227E | Cree Inc. | 2.66 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB40DT | Cree Inc. | 3.45 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0BC40E2 | Cree Inc. | 2.15 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D00D20E4 | Cree Inc. | 2.52 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-0R-04-0D0HD440E | Opulent Amer... | 10.57 $ | 1000 | LED MODULE 4000K RECTANGU... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HB40E8 | Cree Inc. | 2.15 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0BC230E-SB01 | Opulent Amer... | 9.22 $ | 168 | LED XLAMP XHP35 3000K STA... |
| XHP35A-H0-0000-0D00D20E3 | Cree Inc. | 2.48 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UC20E3 | Cree Inc. | 2.63 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB230G | Cree Inc. | 3.12 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting -
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting -
XHP35A-00-0000-0D0BD457E Datasheet/PDF