| Allicdata Part #: | XHP35A-00-0000-0D0HD435E-ND |
| Manufacturer Part#: |
XHP35A-00-0000-0D0HD435E |
| Price: | $ 2.93 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | LED XLAMP XHP35 WARM WHT 3500K |
| More Detail: | LED Lighting Xlamp® XHP35 White, Warm 3500K 5-Step... |
| DataSheet: | XHP35A-00-0000-0D0HD435E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 500 +: | $ 2.67197 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 11.3V |
| Thermal Resistance of Package: | 1.8°C/W |
| Height - Seated (Max): | 0.115" (2.93mm) |
| Size / Dimension: | 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 1414 (3535 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Viewing Angle: | 125° |
| Current - Max: | 1.05A |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 144 lm/W |
| Series: | Xlamp® XHP35 |
| Current - Test: | 350mA |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | -- |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 570 lm (550 lm ~ 590 lm) |
| CCT (K): | 3500K 5-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Warm |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LED lighting has become increasingly mainstream in recent years due to its reduction in electricity consumption, long lifespan and low environmental impact. The XHP35A-00-0000-0D0HD435E (henceforth referred to as the XHP35) is a white LED designed for area lighting applications and flood fixtures.
The XHP35 is a high-power LED, featuring an extraordinary luminous flux of 1640–1740 lumes, with a luminous efficacy of >160 lm/W. The 3V flat top package is versatile and easy to use. The chip uses flip-chip technology and integrated heat sink, allowing for superior thermal performance. The XHP35 provides excellent dimming capabilities for lighting applications and is compatible with a wide range of drivers.
The XHP35 works by passing a current through the device, causing the gallium nitride semiconductor inside to emit light. When the current is increased, more light is emitted. The light is emitted in different frequencies, depending on the material used to make the semiconductor. In the XHP35, the material used is gallium nitride and the emittance is white light with a color temperature of 6500K.
The XHP35 is an ideal choice for applications that require bright, directional lighting. It has been widely used in street lighting, landscape lighting, flood lights, show lights, stage and theater lighting, as well as other area lighting applications. Its superior thermal performance is especially beneficial for outdoor lighting, as it gives the light greater longevity and durability.
The XHP35 is a highly efficient and versatile white LED that has numerous applications. It has a long lifespan and is designed for superior thermal performance, making it an ideal choice for area lighting applications. The high luminous efficacy makes it an excellent choice for applications that require bright directional lighting, especially those in outdoor settings. The XHP35 is a great choice for applications that require bright, energy-efficient lighting.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| XHP35A-H0-0000-0D0HC40E6 | Cree Inc. | 2.71 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BE245E | Cree Inc. | 2.79 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA40E5 | Cree Inc. | 2.86 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 | Cree Inc. | 2.28 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-00-0000-0D00E20E1 | Cree Inc. | 2.43 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB20DV | Cree Inc. | 2.52 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB40E3 | Cree Inc. | 3.57 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC235G | Cree Inc. | 4.0 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UC457E | Cree Inc. | 3.14 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD20E2 | Cree Inc. | 2.08 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA20E8 | Cree Inc. | 2.62 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC20DV | Cree Inc. | 3.12 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD430E | Cree Inc. | 2.79 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA435E | Cree Inc. | 3.16 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB20E2 | Cree Inc. | 2.57 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD435E | Cree Inc. | 2.93 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB257E | Cree Inc. | 3.33 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD457E | Cree Inc. | 2.33 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC20E5 | Cree Inc. | 3.39 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-0R-04-0D0UB427E | Opulent Amer... | 9.21 $ | 1000 | LED MODULE 2700K RECTANGU... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD20DV | Cree Inc. | 2.02 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HC40E7 | Cree Inc. | 2.08 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PB40DV | Cree Inc. | 2.66 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB450E | Cree Inc. | 3.93 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UB20E7 | Cree Inc. | 2.18 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HB435E | Cree Inc. | 2.24 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC40E1 | Cree Inc. | 2.43 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC457E | Cree Inc. | 2.62 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D00E40DV | Cree Inc. | 2.69 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC435E | Cree Inc. | 2.89 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC227E | Cree Inc. | 2.66 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB40DT | Cree Inc. | 3.45 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0BC40E2 | Cree Inc. | 2.15 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D00D20E4 | Cree Inc. | 2.52 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-0R-04-0D0HD440E | Opulent Amer... | 10.57 $ | 1000 | LED MODULE 4000K RECTANGU... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HB40E8 | Cree Inc. | 2.15 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0BC230E-SB01 | Opulent Amer... | 9.22 $ | 168 | LED XLAMP XHP35 3000K STA... |
| XHP35A-H0-0000-0D00D20E3 | Cree Inc. | 2.48 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UC20E3 | Cree Inc. | 2.63 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB230G | Cree Inc. | 3.12 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting -
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting -
XHP35A-00-0000-0D0HD435E Datasheet/PDF