| Allicdata Part #: | XHP35A-00-0000-0D0BD430E-ND |
| Manufacturer Part#: |
XHP35A-00-0000-0D0BD430E |
| Price: | $ 2.79 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | LED XLAMP XHP35 WARM WHT 3500K |
| More Detail: | LED Lighting Xlamp® XHP35 White, Warm 3000K 5-Step... |
| DataSheet: | XHP35A-00-0000-0D0BD430E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 500 +: | $ 2.53375 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 11.3V |
| Thermal Resistance of Package: | 1.8°C/W |
| Height - Seated (Max): | 0.115" (2.93mm) |
| Size / Dimension: | 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 1414 (3535 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Viewing Angle: | 125° |
| Current - Max: | 1.05A |
| CRI (Color Rendering Index): | 70 |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 144 lm/W |
| Series: | Xlamp® XHP35 |
| Current - Test: | 350mA |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | -- |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 570 lm (550 lm ~ 590 lm) |
| CCT (K): | 3000K 5-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Warm |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
XHP35A-00-0000-0D0BD430E is an advanced LED representative of the XHP35A family. It provides high performance and up to a 30% reduction in size when compared to the original XHP35A. It is a white LED light source typically used for general lighting applications.
Application Field
The XHP35A LED Light can be used for a variety of applications, including:
- Residential lighting
- Commercial lighting
- Architectural lighting
- Industrial lighting
- Mood and specialty lighting
- Post lighting
- Spot and area lighting
Working Principle
The XHP35A uses an array of ultra-small, high-power LEDs to produce light. The LEDs are arranged on an array in a concentric and symmetric pattern, and are driven by current sources. This allows the XHP35A to produce uniform brightness across the entire array, producing a flux of up to 85 lm/W.
The XHP35A operates by passing a current through the LEDs and then activating them with a pulse-width modulation driver. This ensures that the light is evenly distributed and that the LED is not overdriven. In addition, the XHP35A also uses a proprietary LED binning process, allowing manufacturers to offer various LED packages and power supplies with as little as 2.2V, improving efficiency, reliability and durability.
In conclusion, the XHP35A-00-0000-0D0BD430E is a highly efficient and reliable LED light source typically used in general lighting applications. It provides a large light flux and is capable of producing uniform brightness across the entire array. Furthermore, it is designed to operate at a low voltage and utilizes proprietary LED binning for improved efficiency, durability, and reliability.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| XHP35A-H0-0000-0D0HC40E6 | Cree Inc. | 2.71 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BE245E | Cree Inc. | 2.79 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA40E5 | Cree Inc. | 2.86 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD40E5 | Cree Inc. | 2.28 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-00-0000-0D00E20E1 | Cree Inc. | 2.43 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB20DV | Cree Inc. | 2.52 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB40E3 | Cree Inc. | 3.57 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC235G | Cree Inc. | 4.0 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UC457E | Cree Inc. | 3.14 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD20E2 | Cree Inc. | 2.08 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA20E8 | Cree Inc. | 2.62 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC20DV | Cree Inc. | 3.12 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD430E | Cree Inc. | 2.79 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PA435E | Cree Inc. | 3.16 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB20E2 | Cree Inc. | 2.57 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD435E | Cree Inc. | 2.93 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB257E | Cree Inc. | 3.33 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0BD457E | Cree Inc. | 2.33 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PC20E5 | Cree Inc. | 3.39 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-0R-04-0D0UB427E | Opulent Amer... | 9.21 $ | 1000 | LED MODULE 2700K RECTANGU... |
| XHP35A-00-0000-0D0HD20DV | Cree Inc. | 2.02 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0HC40E7 | Cree Inc. | 2.08 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0PB40DV | Cree Inc. | 2.66 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB450E | Cree Inc. | 3.93 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UB20E7 | Cree Inc. | 2.18 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HB435E | Cree Inc. | 2.24 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC40E1 | Cree Inc. | 2.43 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC457E | Cree Inc. | 2.62 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D00E40DV | Cree Inc. | 2.69 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC435E | Cree Inc. | 2.89 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HC227E | Cree Inc. | 2.66 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0PB40DT | Cree Inc. | 3.45 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0BC40E2 | Cree Inc. | 2.15 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D00D20E4 | Cree Inc. | 2.52 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 NEU WHT 4... |
| XHP35A-0R-04-0D0HD440E | Opulent Amer... | 10.57 $ | 1000 | LED MODULE 4000K RECTANGU... |
| XHP35A-H0-0000-0D0HB40E8 | Cree Inc. | 2.15 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0BC230E-SB01 | Opulent Amer... | 9.22 $ | 168 | LED XLAMP XHP35 3000K STA... |
| XHP35A-H0-0000-0D00D20E3 | Cree Inc. | 2.48 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-00-0000-0D0UC20E3 | Cree Inc. | 2.63 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 COOL WHT ... |
| XHP35A-H0-0000-0D0UB230G | Cree Inc. | 3.12 $ | 1000 | LED XLAMP XHP35 WARM WHT ... |
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting D...
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting -
LED DURIS E WHITE SMD 2835LED Lighting -
XHP35A-00-0000-0D0BD430E Datasheet/PDF