| Allicdata Part #: | 169.5702-ND |
| Manufacturer Part#: |
169.5702 |
| Price: | $ 0.49 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE 1000PC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 169.5702 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1000 +: | $ 0.44888 |
| Package / Case: | Blade, Max |
| DC Cold Resistance: | 0.001 Ohms |
| Size / Dimension: | 1.169" L x 0.358" W x 0.839" H (29.70mm x 9.10mm x 21.30mm) |
| Color: | Brown |
| Operating Temperature: | -- |
| Approvals: | -- |
| Melting I²t: | 120000 |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA |
| Mounting Type: | Holder |
| Series: | OFK3 |
| Response Time: | Slow |
| Voltage Rating - DC: | 32V |
| Current Rating: | 70A |
| Fuse Type: | Automotive |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fuses are important components in electrical wiring systems, as they are used to protect circuits from overloads. The 169.5702 is one particular model of fuse, designed to effectively manage voltage loads and withstand certain maximum amperages. This fuse operates on several principles, and is used in a number of applications.
Design
The 169.5702 has a specifically designed body that consists of two main parts, each with its own purpose. The upper section contains a finite metal ribbon, known as the "fuse element." This element is made from a tin-lead alloy and is designed to break or melt in the event of an overload, at which point it collapses the current and disconnects the power. The bottom section contains a heat-resistant ceramic sleeve around this element, which not only aids in heat dissipation but also serves to insulate the element from the surrounding environment.
Operation
The 169.5702 operates on two main principles. First, it is designed to cut off the current when a certain amperage, known as the "current rating" is exceeded. The current rating is usually printed somewhere on the body of the fuse, and can range from low amperages such as 3A up to higher values such as 100A. When the current exceeds this rating, the fuse element breaks and disconnects the power.
The second principle of operation is the temperature principle. This states that when the temperature in the surrounding environment reaches a certain temperature, known as the "fusing temperature", the fuse element melts and disconnects the power. This temperature is usually printed somewhere on the body of the fuse, and can range from low temperatures such as 150°C up to higher temperatures such as 300°C.
Applications
The 169.5702 is used for a variety of applications. One of the most common uses for this fuse is in home and office wiring. As mentioned previously, it can be used to protect circuits from overloads and is a good choice for applications where a large amount of surge current is likely to run through the wiring. This includes circuits such as refrigerators and air conditioners.
The 169.5702 is also used in many industrial applications, including motors, pumps, and other machines that routinely see high current levels. It is especially useful in applications where the ambient temperature is expected to become high. This is because its fused temperature of 300°C is much higher than many other fuse models and gives it an extra layer of protection against heat-related damage. Additionally, its ceramic sheath helps to further protect the fuse element from heat damage.
Finally, the 169.5702 can also be used in vehicles. It is often found in the electrical systems of automobiles, as it can protect the wiring from short-circuits, overloads, and other issues. This makes it a popular choice for many vehicle manufacturers.
Conclusion
The 169.5702 is a versatile electrical fuse that operates on two main principles. It is designed to cut off the current flow in the event of an overload, and also to disconnect the power in the event that the temperature of the surrounding environment reaches a certain level. This fuse is used in numerous applications, including home and office wiring, industrial machines, and vehicles. It is especially useful for protecting circuits when the ambient temperature is going to be high.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 169.6885.5202 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5301 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.570100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 70A |
| 169.5301 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5701 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5401 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5702 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE |
| 169.580100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 80A |
| 169.520100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 20A |
| 169.6885.5302 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5201 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5352 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE |
| 169.5501 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5402 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5401 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5801 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5702 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-18-7SX-TR | ECS Inc. | 0.77 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 18PF S... |
| 169.6885.5801 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5701 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.5252 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5501 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5302 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5601 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
| 169.540100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 40A |
| 169.5502 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5502 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE |
| 169.5201 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.550100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 50A |
| 169.6885.6102 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 100A 32VDC BLAD... |
| 169.530100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 30A |
| 169.560100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 60A |
| 169.6885.5602 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5152 | Littelfuse I... | 1.55 $ | 1000 | FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5802 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE |
| 169.610100 | Littelfuse I... | 3.23 $ | 1000 | FUSE FK3 32V 100A |
| 169.5202 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.5802 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-10-30B-CKM-TR | ECS Inc. | 0.22 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 10PF S... |
| 169.5601 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC
FUSE BOARD MNT 350MA 125VAC/VDC
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL
169.5702 Datasheet/PDF