| Allicdata Part #: | 169.6885.5302-ND |
| Manufacturer Part#: |
169.6885.5302 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 169.6885.5302 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Package / Case: | Blade, Max |
| DC Cold Resistance: | 0.0021 Ohms |
| Size / Dimension: | 1.169" L x 0.358" W x 0.839" H (29.70mm x 9.10mm x 21.30mm) |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -- |
| Approvals: | UL |
| Melting I²t: | 6000 |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA |
| Mounting Type: | Holder |
| Series: | FK3 MAXI™ |
| Response Time: | Slow |
| Voltage Rating - DC: | 32V |
| Current Rating: | 30A |
| Fuse Type: | Automotive |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fuses are essential components used in many electrical applications. They are a specialized safety device designed to prevent current from exceeding its rated capacity. The fuse 169.6885.5302 is designed specifically to provide protection for circuits in industrial and commercial environments. It is a dependable and cost-effective choice for both protection and circuit maintenance.
The 169.6885.5302 fuse is a time-delay fuse equipped with a long-life element. This fuse also comes with an indicator light to let users know that the fuse is operating properly. The fuse is rated for 125 amps and can withstand up to 6500 volts. It is designed to provide reliable overcurrent protection for motors, transformers, HVAC equipment, and other loads.
The fuse is UL and CSA certified and has a thermal-magnetic design. This ensures that the fuse will cut off the circuit as soon as an excessive current passes through it. This prevents the circuit from becoming overloaded and reduces the risk of fire. The fuse is also highly reliable and will not open accidentally due to normal line voltage fluctuations.
The fuse also has a current-limiting feature. This feature allows it to limit the current that passes through the fuse if the circuit is overloaded. This helps to limit the risk of damage to the circuit and any other equipment connected to it. When the current is limited, the fuse trips and restores the original circuit. This can help to reduce the risk of a short circuit or other issues.
The fuse is also resistant to environmental impacts, such as dust and moisture. This ensures that it can safely operate in harsh conditions. Additionally, the fuse is designed to be easy to install and remove, making it a great choice for both temporary and permanent applications. The fuse also features a high temperature rating which ensures that it can operate safely in high temperatures that are typical in industrial environments.
The 169.6885.5302 fuse is a reliable and cost-effective option for a variety of applications. It is designed to provide an effective and dependable protective device which will help to reduce the risk of damage from overcurrents. Its time-delay and current-limiting features ensure that the circuit will not be overloaded, and its environmental rating ensures that it can withstand harsh conditions. This makes it an excellent choice for any industry or commercial application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 169.6885.5202 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5301 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.570100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 70A |
| 169.5301 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5701 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5401 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5702 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE |
| 169.580100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 80A |
| 169.520100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 20A |
| 169.6885.5302 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5201 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5352 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE |
| 169.5501 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5402 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5401 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5801 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5702 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-18-7SX-TR | ECS Inc. | 0.77 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 18PF S... |
| 169.6885.5801 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5701 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.5252 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5501 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5302 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5601 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
| 169.540100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 40A |
| 169.5502 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5502 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE |
| 169.5201 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.550100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 50A |
| 169.6885.6102 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 100A 32VDC BLAD... |
| 169.530100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 30A |
| 169.560100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 60A |
| 169.6885.5602 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5152 | Littelfuse I... | 1.55 $ | 1000 | FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5802 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE |
| 169.610100 | Littelfuse I... | 3.23 $ | 1000 | FUSE FK3 32V 100A |
| 169.5202 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.5802 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-10-30B-CKM-TR | ECS Inc. | 0.22 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 10PF S... |
| 169.5601 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC
FUSE BOARD MNT 350MA 125VAC/VDC
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL
169.6885.5302 Datasheet/PDF