| Allicdata Part #: | 169.6885.5401-ND |
| Manufacturer Part#: |
169.6885.5401 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE 10PC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 169.6885.5401 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Package / Case: | Blade, Max |
| DC Cold Resistance: | 0.0016 Ohms |
| Size / Dimension: | 1.169" L x 0.358" W x 0.839" H (29.70mm x 9.10mm x 21.30mm) |
| Color: | Orange |
| Operating Temperature: | -- |
| Approvals: | UL |
| Melting I²t: | 12000 |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA |
| Mounting Type: | Holder |
| Series: | FK3 MAXI™ |
| Response Time: | Slow |
| Voltage Rating - DC: | 32V |
| Current Rating: | 40A |
| Fuse Type: | Automotive |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
A fuse is an electrical safety device designed to protect an electrical circuit from damage caused by excess current. It acts as a sacrificial line of defense, creating an open circuit when the current exceeds the rating of the fuse. 169.6885.5401 application fields and working principles are essential when understanding how a fuse works.
The electrical rating of a fuse is determined by the amount of current at which it will open or "blow" and interrupt the current flow. The three common types of fuses, all described as Class CC fuses, are cartridge fuses, supplementary fuses and miniature fuses.
The 169.6885.5401 application field defines the type of fuse which should be used in different types of electrical system. Cartridge fuses, for example, are rated in amps and designed to protect branch circuits. Supplementary fuses are designed for specific applications such as motor protection or emergency lighting systems. Finally, miniature fuses are intended for use with low current electronic circuits.
The working principle of a fuse is fairly simple. A cartridge type fuse consists of a metal or ceramic body filled with a fusible element, usually a metallic strip. The strip is first heated up and then melted when the current passes through and exceeds the rating of the fuse, thus interrupting the current flow to prevent further damage. Supplementary and miniature fuses also operate similarly, though they are designed for different applications.
Understanding the 169.6885.5401 application field and working principle is key to choosing and using the right type of fuse for a given application. Fuses are an important part of any electrical system, and making sure that the right fuse is used can make the difference between a successful and a failed installation.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 169.6885.5202 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5301 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.570100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 70A |
| 169.5301 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5701 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5401 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5702 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE |
| 169.580100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 80A |
| 169.520100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 20A |
| 169.6885.5302 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5201 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5352 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE |
| 169.5501 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5402 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5401 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5801 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5702 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-18-7SX-TR | ECS Inc. | 0.77 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 18PF S... |
| 169.6885.5801 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5701 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.5252 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5501 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5302 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5601 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
| 169.540100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 40A |
| 169.5502 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5502 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE |
| 169.5201 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.550100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 50A |
| 169.6885.6102 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 100A 32VDC BLAD... |
| 169.530100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 30A |
| 169.560100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 60A |
| 169.6885.5602 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5152 | Littelfuse I... | 1.55 $ | 1000 | FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5802 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE |
| 169.610100 | Littelfuse I... | 3.23 $ | 1000 | FUSE FK3 32V 100A |
| 169.5202 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.5802 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-10-30B-CKM-TR | ECS Inc. | 0.22 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 10PF S... |
| 169.5601 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC
FUSE BOARD MNT 350MA 125VAC/VDC
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL
169.6885.5401 Datasheet/PDF