| Allicdata Part #: | 169.6885.5152-ND |
| Manufacturer Part#: |
169.6885.5152 |
| Price: | $ 1.55 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 169.6885.5152 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1000 +: | $ 1.40766 |
| Series: | FK3 MAXI™ |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Fuse Type: | Automotive |
| Current Rating: | 15A |
| Voltage Rating - DC: | 32V |
| Response Time: | Slow |
| Package / Case: | Blade, Max |
| Mounting Type: | Holder |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA |
| Approvals: | -- |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Blue |
| Size / Dimension: | 1.169" L x 0.358" W x 0.839" H (29.70mm x 9.10mm x 21.30mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fuses play an important role in virtually every aspect of electrical engineering. Without them, our modern society would not be able to function. Fuses are a type of device used to protect an electrical circuit from over current. In this article, we will discuss the 169.6885.5152 application field and working principle.
Essentially, the 169.6885.5152 application field refers to the fact that this particular fuse is designed to be used with embedded safety fuses, which are essentially over current protection devices. This type of fuse is commonly used in electrical panels, circuits, and transformers. Furthermore, it can also be used in new electrical installations and in wiring upgrades and repairs. This fuse is also capable of handling higher current than regular fuses.
The working principle involves the use of a fuse element which contains two conductive materials. When a current passes through the fuse, the element heats up, eventually melting and breaking the circuit. The material used in the element must be able to withstand temperatures of up to 4500 degrees Celsius, as well as resistance to current. This ensures that the fuse can operate reliably and safely.
The 169.6885.5152 fuse also features an absolute temperature compensation mechanism. This mechanism ensures that the fuse can operate reliably and safely even in extremely hot temperatures. Furthermore, this feature helps to reduce the risk of false alarms in environments where temperatures are constantly fluctuating.
Fuses are an essential part of any electrical system. Without them, our modern society would not be able to function. The 169.6885.5152 application field and working principle ensure that this particular type of fuse can be used in a variety of electrical systems without compromising safety or reliability.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 169.6885.5202 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5301 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.570100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 70A |
| 169.5301 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5701 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5401 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5702 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE |
| 169.580100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 80A |
| 169.520100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 20A |
| 169.6885.5302 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5201 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5352 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE |
| 169.5501 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5402 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5401 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5801 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5702 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-18-7SX-TR | ECS Inc. | 0.77 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 18PF S... |
| 169.6885.5801 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5701 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.5252 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5501 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5302 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5601 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
| 169.540100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 40A |
| 169.5502 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5502 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE |
| 169.5201 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.550100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 50A |
| 169.6885.6102 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 100A 32VDC BLAD... |
| 169.530100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 30A |
| 169.560100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 60A |
| 169.6885.5602 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5152 | Littelfuse I... | 1.55 $ | 1000 | FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5802 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE |
| 169.610100 | Littelfuse I... | 3.23 $ | 1000 | FUSE FK3 32V 100A |
| 169.5202 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.5802 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-10-30B-CKM-TR | ECS Inc. | 0.22 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 10PF S... |
| 169.5601 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC
FUSE BOARD MNT 350MA 125VAC/VDC
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL
169.6885.5152 Datasheet/PDF