| Allicdata Part #: | 169.6885.5802-ND |
| Manufacturer Part#: |
169.6885.5802 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 169.6885.5802 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Package / Case: | Blade, Max |
| DC Cold Resistance: | 0.00072 Ohms |
| Size / Dimension: | 1.169" L x 0.358" W x 0.839" H (29.70mm x 9.10mm x 21.30mm) |
| Color: | Clear |
| Operating Temperature: | -- |
| Approvals: | -- |
| Melting I²t: | 94000 |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA |
| Mounting Type: | Holder |
| Series: | FK3 MAXI™ |
| Response Time: | Slow |
| Voltage Rating - DC: | 32V |
| Current Rating: | 80A |
| Fuse Type: | Automotive |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fuses are vitally important components in any electrical or electronic system. They provide a low-cost method of protecting components from being damaged due to excess current. An example of a fuse is the 169.6885.5802. It is designed primarily for use in high density circuit protection applications, such as those found in computers, telecommunications, industrial and consumer applications.
The 169.6885.5802 is a resettable fuse that provides high current protection up to 7A and is UL and CSA recognized. It has a high-temperature rating of up to 125°C and is capable of multiple resettings, allowing it to quickly reset and protect against further damage due to overload or short-circuit. This feature enables the device to provide an additional level of protection for the system.
The 169.6885.5802 operates by slowly breaking down the electrical insulation within the device. When the current passing through the device exceeds the rated value, the insulation breaks down and energy is released in the form of heat. This causes a thermal switch deep within the device to open, thus interrupting the circuit and protecting the system from further damage. Once the temperature decreases, the circuit will reset automatically, allowing the current to resume normal operation.
The 169.6885.5802 also has a built-in indicator that shows the status of the circuit. When the circuit is normal, the indicator is green. If the circuit is overloaded or short-circuited, the indicator turns to red. This is a useful feature, as it allows the user to easily identify when a problem exists and take the necessary corrective action.
In conclusion, the 169.6885.5802 is a useful resettable fuse for providing an extra layer of protection against overloads and short-circuits in applications where current protection is essential. Its built-in indicator light and multiple resetting capability make it an ideal choice for many applications. This device provides a cost-effective solution for protecting sensitive components and providing extra safety for the system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 169.6885.5202 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5301 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.570100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 70A |
| 169.5301 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5701 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5401 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5702 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE |
| 169.580100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 80A |
| 169.520100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 20A |
| 169.6885.5302 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5201 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5352 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE |
| 169.5501 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5402 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5401 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE... |
| 169.5801 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5702 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-18-7SX-TR | ECS Inc. | 0.77 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 18PF S... |
| 169.6885.5801 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| 169.5701 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE... |
| 169.5252 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5501 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.5302 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5601 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
| 169.540100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 40A |
| 169.5502 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE... |
| 169.6885.5502 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE |
| 169.5201 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.550100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 50A |
| 169.6885.6102 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 100A 32VDC BLAD... |
| 169.530100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 30A |
| 169.560100 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE OFK3 32V 60A |
| 169.6885.5602 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5152 | Littelfuse I... | 1.55 $ | 1000 | FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE |
| 169.6885.5802 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE |
| 169.610100 | Littelfuse I... | 3.23 $ | 1000 | FUSE FK3 32V 100A |
| 169.5202 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE... |
| 169.5802 | Littelfuse I... | 0.49 $ | 1000 | FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE... |
| ECS-169.344-10-30B-CKM-TR | ECS Inc. | 0.22 $ | 1000 | CRYSTAL 16.9344MHZ 10PF S... |
| 169.5601 | Littelfuse I... | 1.46 $ | 1000 | FUSE AUTO 60A 32VDC BLADE... |
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC
FUSE BOARD MNT 350MA 125VAC/VDC
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL
169.6885.5802 Datasheet/PDF