4SEP470M Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
P123672-ND
Manufacturer Part#:
4SEP470M
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Short Description: CAP ALUM POLY 470UF 20% 4V T/H
More Detail: 470µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 25...
DataSheet: 4SEP470M datasheet4SEP470M Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Ripple Current @ High Frequency: 3.7A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 185mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SEP
Lifetime @ Temp.: 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 25 mOhm
Voltage - Rated: 4V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 470µF