4SEPC560M Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
P16351-ND
Manufacturer Part#:
4SEPC560M
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Short Description: CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H
More Detail: 560µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 7 ...
DataSheet: 4SEPC560M datasheet4SEPC560M Datasheet/PDF
Quantity: 893
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 893Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.512" (13.00mm)
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Ripple Current @ High Frequency: 5.6A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 280mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SEPC
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 7 mOhm
Voltage - Rated: 4V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 560µF
Type: Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
The 4SEPC560M is a surface mount aluminum-polymer capacitor designed with a high capacitance rating and a maximum voltage of 16 volts DC. The 4SEPC560M provides a range of operating temperatures from -55°C to +125°C, with a maximum capacitance of 56F. It also has low ESR and maximum ripple current ratings of 5.4V and 0.70A respectively. As such, it is ideal for use in a broad range of applications in the transportation, communications, and industrial sectors.