4SEP100M Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
P123671-ND
Manufacturer Part#:
4SEP100M
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Short Description: CAP ALUM POLY 100UF 20% 4V T/H
More Detail: 100µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 40...
DataSheet: 4SEP100M datasheet4SEP100M Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.236" (6.00mm)
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm)
Ripple Current @ High Frequency: 1.81A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 90.5mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SEP
Lifetime @ Temp.: 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 40 mOhm
Voltage - Rated: 4V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 100µF
Type: Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
``
Aluminum - Polymer Capacitors
In terms of performance, the 4SEP100M capacitor boasts superior electrical characteristics in comparison to other aluminum electrolytic capacitors. It offers a low equivalent series resistance (ESR) and high capacitance, with a capacitance value up to 15.5 µF/V. It is designed with a reverse voltage of up to 6.3 V and has a wide temperature range of -55°C to +105°C. Moreover, it is resistant to damp heat, shock, and vibration, making it suitable for use in extreme environments.