4SEPC560MW+TSS Allicdata Electronics
4SEPC560MW+TSS Capacitors
Allicdata Part #:
P16411TB-ND
Manufacturer Part#:
4SEPC560MW+TSS
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Short Description: CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H
More Detail: 560µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 7 ...
DataSheet: 4SEPC560MW+TSS datasheet4SEPC560MW+TSS Datasheet/PDF
Quantity: 1500
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1500Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.354" (9.00mm)
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm)
Ripple Current @ High Frequency: 5.6A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 280mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SEPC
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 7 mOhm
Voltage - Rated: 4V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 560µF
Type: Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Tape & Box (TB)
Description
Aluminum - Polymer Capacitors
Aluminum - polymer capacitors are a type of solid-state capacitor that combines the electrical properties of an aluminum electrolytic capacitor and the extended temperature range of a polymer capacitor. It bridges the gap between these two types of capacitors, making it an ideal solution for applications where a higher temperature rating is required. The 4SEPC560MW+TSS is an aluminum - polymer capacitor with a 560 mF and 6.3V rating.