| Allicdata Part #: | 732-3868-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
744313330 |
| Price: | $ 1.99 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 3.3UH 12A 8.1 MOHM SMD |
| More Detail: | 3.3µH Shielded Wirewound Inductor 12A 8.1 mOhm Non... |
| DataSheet: | 744313330 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 400 |
| 400 +: | $ 1.80999 |
| DC Resistance (DCR): | 8.1 mOhm |
| Height - Seated (Max): | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm) |
| Supplier Device Package: | 1335 |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 30MHz |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | WE-HCI |
| Shielding: | Shielded |
| Current - Saturation: | 14A |
| Current Rating: | 12A |
| Tolerance: | ±20% |
| Inductance: | 3.3µH |
| Material - Core: | -- |
| Type: | Wirewound |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors are electronic components used to store energy in an electric field. The 744313330 fixed inductor is a specific type of inductor designed for use in a variety of applications. This article will discuss the application field and working principle of the 744313330 inductor.
The 744313330 inductor is designed for use in wide range of applications. It is commonly used in sensor, audio, and motor applications where it provides reliable signal reception and transmission. It is also used for power conditioning, which can reduce electrical noise and improve the response time of circuits. In power conversion applications, it is often used to convert AC power into DC power. Additionally, the 744313330 inductor is used in high frequency switching applications to reduce the parasitic capacitance caused by switching frequency. This allows for faster switching with less loss.
The 744313330 inductor is a type of reactive component characterized by its inductance value, which is expressed as a ratio or decimal units of micro Henries (μH). It is constructed from a ferrite core or other magnetic material, and has two terminals that are connected to a winding consisting of wire. When alternating current is applied to the winding, an electromagnetic field is created, which stores energy in a magnetic field.
When an AC voltage is applied to the inductor winding, an electric current is created that is proportional to the voltage. This current is then induced in a magnetic field between the two terminals. Since the inductor opposes changes in current, the current in the inductor remains constant and no more current is induced until the voltage is changed. The inductor then stores energy as a magnetic field, which is then released when the voltage is removed.
In addition to storing energy, the 744313330 inductor can also be used to dissipate energy. When used in a circuit, it can absorb energy from a signal and then dissipate that energy as heat to reduce coupling in the circuit. This allows for improved signal integrity in the circuit and improved reliability.
The 744313330 inductor is an electrically efficient device that offers a wide range of applications. It can be used in various signal conditioning and power conversion applications to reduce noise and improve response time. In sensor, audio, and motor applications, it is often used to ensure reliable signal reception and transmission. The inductor is also useful in high frequency switching applications to reduce the parasitic capacitance caused by frequency switching. Additionally, it can be used to store and dissipate energy in a circuit.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74437346220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 22UH 1.9A 190 M... |
| 74435574700 | Wurth Electr... | -- | 10 | FIXED IND 47UH 6.8A 33.5 ... |
| 744313220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 2.2UH 14A 5.7 M... |
| 744373580033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 800 | FIXED IND 330NH 18.5A 2.1... |
| 744325240 | Wurth Electr... | -- | 700 | FIXED IND 2.4UH 14A 4.75 ... |
| 744373560033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 16A 2.57 ... |
| 74438323012 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 1.9A 106 ... |
| 744355019 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 190NH 29A 0.5 M... |
| 74438343010 | Wurth Electr... | 0.62 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.8A 104 MO... |
| 74437324012 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 4.7A 30 M... |
| 74439358047 | Wurth Electr... | -- | 500 | FIXED IND 4.7UH 9.5A 8.65... |
| 7443330033 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 21.5A 0.6... |
| 7443330082 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 820NH 20A 1.35 ... |
| 744303015 | Wurth Electr... | 0.96 $ | 1000 | FIXED IND 155NH 31A 0.325... |
| 744323150 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 12A 6.6 M... |
| 7443643300 | Wurth Electr... | -- | 1180 | FIXED IND 33UH 30A 2.4 MO... |
| 744373965220 | Wurth Electr... | 1.4 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 5.7A 37 MO... |
| 74437321015 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 3A 63.3 M... |
| 7443310022 | Wurth Electr... | 1.75 $ | 1000 | FIXED IND 220NH 27A 0.51 ... |
| 744323033 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 18A 2.17 ... |
| 7443330220 | Wurth Electr... | -- | 8800 | FIXED IND 2.2UH 16.5A 3.7... |
| 744313330 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 400 | FIXED IND 3.3UH 12A 8.1 M... |
| 74437321100 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 1.2A 463 M... |
| 744325180 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 16A 3.5 M... |
| 744316068 | Wurth Electr... | 1.11 $ | 1500 | FIXED IND 680NH 12.75A 4 ... |
| 74437429203151 | Wurth Electr... | 6.14 $ | 104 | WE-HCF LITZ SMD HIGH CURR... |
| 74437356015 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 10.6A 13.... |
| 74437368033 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 3.3UH 8A 11.8 M... |
| 744355147 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 30A 0.67 ... |
| 744373340033 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 9A 7.3 MO... |
| 7443634700 | Wurth Electr... | 3.49 $ | 900 | FIXED IND 47UH 12A 12.2 M... |
| 744383230068 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 3.1A 60 M... |
| 744309025 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 600 | FIXED IND 250NH 47.5A 0.1... |
| 74437349010 | Wurth Electr... | 1.08 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 10A 6.5 MOH... |
| 74437377010 | Wurth Electr... | 1.36 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 15A 3.5 MOH... |
| 7443556680 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 2250 | FIXED IND 6.8UH 18.5A 4.1... |
| 744393440018 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 20A 1.32 ... |
| 7443330680 | Wurth Electr... | -- | 1200 | FIXED IND 6.8UH 11.5A 13.... |
| 74439370100 | Wurth Electr... | 3.06 $ | 150 | FIXED IND 10UH 11.5A 6.5 ... |
| 74437324022 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 3000 | FIXED IND 2.2UH 3.25A 61 ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
744313330 Datasheet/PDF