| Allicdata Part #: | 732-1112-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
744355019 |
| Price: | $ 1.62 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 190NH 29A 0.5 MOHM SMD |
| More Detail: | 190nH Shielded Wirewound Inductor 29A 0.5 mOhm Non... |
| DataSheet: | 744355019 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 400 +: | $ 1.47483 |
| DC Resistance (DCR): | 0.5 mOhm |
| Height - Seated (Max): | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm) |
| Supplier Device Package: | 1350 |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 155°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 225MHz |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | WE-HCI |
| Shielding: | Shielded |
| Current - Saturation: | 60A |
| Current Rating: | 29A |
| Tolerance: | ±20% |
| Inductance: | 190nH |
| Material - Core: | -- |
| Type: | Wirewound |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
.Fixed Inductors
Fixed inductors, also known as fixed coils, are the simplest type of inductor, consisting of a coil of insulated wire wound around a core made of magnetic material, such as iron or ferrite. A fixed inductor is designed to store energy, usually in the form of a magnetic field. This stored energy will be released as current when the magnetic field collapses. Fixed inductors can be used in a variety of applications, such as in electronic circuits, power supplies, or for communication purposes.
The 744355019 fixed inductor is specifically designed for use in telecommunications and is part of the TELCOVAC family of products. The 744355019 has a very low DC resistance of only 1.2 ohms, making it an excellent choice for noise suppression, interference, and voltage regulation. The 744355019 also offers very high electro-magnetic compatibility (EMC) and can be used in a wide variety of environments.
The 744355019 provides superior performance in high-frequency, low-inductance applications, which require high switching speeds and reliability. It has a rated current of 35mA, a rated inductance of 3.3uH, and a maximum current of 60mA, allowing it to respond quickly to changes in voltage and draw power from the circuit efficiently. The 744355019 operates over a wide temperature range of -40 to +125°C.
The 744355019 is a highly efficient and reliable fixed inductor that can be used in many types of applications. It can be used in signal processing, switching, high-power dc-to-dc converters, and general purpose applications. It can also be used in a variety of communication related applications, such as power amplifiers, antenna designs, signal conditioners, and line termination.
The basic operation of a fixed inductor is the same for all types of inductors. An alternating current is applied to the inductor, which causes the core to store energy in the form of a magnetic field. When the current is removed, the energy stored in the inductor is released as a current. The magnitude of the inductance determines the amount of current released.
The 744355019 fixed inductor is particularly suited for use in telecommunications and has a wide range of applications due to its low resistance, high EMC, and excellent durability. It is an ideal choice for low-inductance, high-frequency, and high-performance applications that need reliable and efficient operation. With its superior design and the ability to operate in extreme temperatures, the 744355019 is an excellent choice for any application that requires the performance of a fixed inductor.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74437346220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 22UH 1.9A 190 M... |
| 74435574700 | Wurth Electr... | -- | 10 | FIXED IND 47UH 6.8A 33.5 ... |
| 744313220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 2.2UH 14A 5.7 M... |
| 744373580033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 800 | FIXED IND 330NH 18.5A 2.1... |
| 744325240 | Wurth Electr... | -- | 700 | FIXED IND 2.4UH 14A 4.75 ... |
| 744373560033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 16A 2.57 ... |
| 74438323012 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 1.9A 106 ... |
| 744355019 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 190NH 29A 0.5 M... |
| 74438343010 | Wurth Electr... | 0.62 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.8A 104 MO... |
| 74437324012 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 4.7A 30 M... |
| 74439358047 | Wurth Electr... | -- | 500 | FIXED IND 4.7UH 9.5A 8.65... |
| 7443330033 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 21.5A 0.6... |
| 7443330082 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 820NH 20A 1.35 ... |
| 744303015 | Wurth Electr... | 0.96 $ | 1000 | FIXED IND 155NH 31A 0.325... |
| 744323150 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 12A 6.6 M... |
| 7443643300 | Wurth Electr... | -- | 1180 | FIXED IND 33UH 30A 2.4 MO... |
| 744373965220 | Wurth Electr... | 1.4 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 5.7A 37 MO... |
| 74437321015 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 3A 63.3 M... |
| 7443310022 | Wurth Electr... | 1.75 $ | 1000 | FIXED IND 220NH 27A 0.51 ... |
| 744323033 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 18A 2.17 ... |
| 7443330220 | Wurth Electr... | -- | 8800 | FIXED IND 2.2UH 16.5A 3.7... |
| 744313330 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 400 | FIXED IND 3.3UH 12A 8.1 M... |
| 74437321100 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 1.2A 463 M... |
| 744325180 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 16A 3.5 M... |
| 744316068 | Wurth Electr... | 1.11 $ | 1500 | FIXED IND 680NH 12.75A 4 ... |
| 74437429203151 | Wurth Electr... | 6.14 $ | 104 | WE-HCF LITZ SMD HIGH CURR... |
| 74437356015 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 10.6A 13.... |
| 74437368033 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 3.3UH 8A 11.8 M... |
| 744355147 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 30A 0.67 ... |
| 744373340033 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 9A 7.3 MO... |
| 7443634700 | Wurth Electr... | 3.49 $ | 900 | FIXED IND 47UH 12A 12.2 M... |
| 744383230068 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 3.1A 60 M... |
| 744309025 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 600 | FIXED IND 250NH 47.5A 0.1... |
| 74437349010 | Wurth Electr... | 1.08 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 10A 6.5 MOH... |
| 74437377010 | Wurth Electr... | 1.36 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 15A 3.5 MOH... |
| 7443556680 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 2250 | FIXED IND 6.8UH 18.5A 4.1... |
| 744393440018 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 20A 1.32 ... |
| 7443330680 | Wurth Electr... | -- | 1200 | FIXED IND 6.8UH 11.5A 13.... |
| 74439370100 | Wurth Electr... | 3.06 $ | 150 | FIXED IND 10UH 11.5A 6.5 ... |
| 74437324022 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 3000 | FIXED IND 2.2UH 3.25A 61 ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
744355019 Datasheet/PDF