| Allicdata Part #: | 732-7215-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
744373560033 |
| Price: | $ 0.92 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 330NH 16A 2.57 MOHM |
| More Detail: | 330nH Shielded Molded Inductor 16A 2.57 mOhm Max N... |
| DataSheet: | 744373560033 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.82971 |
Specifications
| DC Resistance (DCR): | 2.57 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.362" L x 0.335" W (9.20mm x 8.50mm) |
| Supplier Device Package: | 8030 |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 95MHz |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | WE-LHMI |
| Shielding: | Shielded |
| Current - Saturation: | 39A |
| Current Rating: | 16A |
| Tolerance: | ±20% |
| Inductance: | 330nH |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Type: | Molded |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors - 744373560033 Application Field and Working Principle
Fixed inductors, also known as coils, are the most widely used type of inductor. They are typically composed of a conductor (such as a wire or a flat strip) wrapped around a core material, such as iron or ferrite. The length of the conductor determines the inductance of the inductor. The 744373560033 is a type of fixed inductor that is commonly used in a wide variety of electronics applications.The 744373560033 is used in applications where electrical noise or high levels of electromagnetic interference (EMI) need to be reduced. Common applications of the 744373560033 include electronic filters, voltage regulators, power supplies, and AC-DC converters. It is also used in audio and video equipment, automotive electronics, and medical devices.The working principle of the 744373560033 is based on the property of inductors to store and release energy in the form of a magnetic field. When an alternating current (AC) is applied to the inductor, a magnetic field is created. This field pushes on the conducting material within the inductor, creating a force that opposes the current flow and results in a voltage drop. This voltage is converted into a magnetic field by the inductor, which is then released back into the circuit when the current is removed.The 744373560033 is designed to minimize the effects of the voltage drop created by AC current, as well as to reduce the amount of EMI that is emitted from the device. The inductor is typically constructed with a series of conductive, air-filled, and/or ceramic layers. This construction reduces the amount of energy lost due to the alternating magnetic fields that are created. Additionally, the number of layers can be adjusted to reduce the amount of EMI emitted from the device.The 744373560033 is an extremely versatile component and can be used for a wide variety of applications. Its ability to reduce electrical noise and EMI make it an ideal choice for a variety of electronics applications. Additionally, its compact size and low cost make it a cost-effective solution for many applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "7443" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74437346220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 22UH 1.9A 190 M... |
| 74435574700 | Wurth Electr... | -- | 10 | FIXED IND 47UH 6.8A 33.5 ... |
| 744313220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 2.2UH 14A 5.7 M... |
| 744373580033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 800 | FIXED IND 330NH 18.5A 2.1... |
| 744325240 | Wurth Electr... | -- | 700 | FIXED IND 2.4UH 14A 4.75 ... |
| 744373560033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 16A 2.57 ... |
| 74438323012 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 1.9A 106 ... |
| 744355019 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 190NH 29A 0.5 M... |
| 74438343010 | Wurth Electr... | 0.62 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.8A 104 MO... |
| 74437324012 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 4.7A 30 M... |
| 74439358047 | Wurth Electr... | -- | 500 | FIXED IND 4.7UH 9.5A 8.65... |
| 7443330033 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 21.5A 0.6... |
| 7443330082 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 820NH 20A 1.35 ... |
| 744303015 | Wurth Electr... | 0.96 $ | 1000 | FIXED IND 155NH 31A 0.325... |
| 744323150 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 12A 6.6 M... |
| 7443643300 | Wurth Electr... | -- | 1180 | FIXED IND 33UH 30A 2.4 MO... |
| 744373965220 | Wurth Electr... | 1.4 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 5.7A 37 MO... |
| 74437321015 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 3A 63.3 M... |
| 7443310022 | Wurth Electr... | 1.75 $ | 1000 | FIXED IND 220NH 27A 0.51 ... |
| 744323033 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 18A 2.17 ... |
| 7443330220 | Wurth Electr... | -- | 8800 | FIXED IND 2.2UH 16.5A 3.7... |
| 744313330 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 400 | FIXED IND 3.3UH 12A 8.1 M... |
| 74437321100 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 1.2A 463 M... |
| 744325180 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 16A 3.5 M... |
| 744316068 | Wurth Electr... | 1.11 $ | 1500 | FIXED IND 680NH 12.75A 4 ... |
| 74437429203151 | Wurth Electr... | 6.14 $ | 104 | WE-HCF LITZ SMD HIGH CURR... |
| 74437356015 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 10.6A 13.... |
| 74437368033 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 3.3UH 8A 11.8 M... |
| 744355147 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 30A 0.67 ... |
| 744373340033 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 9A 7.3 MO... |
| 7443634700 | Wurth Electr... | 3.49 $ | 900 | FIXED IND 47UH 12A 12.2 M... |
| 744383230068 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 3.1A 60 M... |
| 744309025 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 600 | FIXED IND 250NH 47.5A 0.1... |
| 74437349010 | Wurth Electr... | 1.08 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 10A 6.5 MOH... |
| 74437377010 | Wurth Electr... | 1.36 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 15A 3.5 MOH... |
| 7443556680 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 2250 | FIXED IND 6.8UH 18.5A 4.1... |
| 744393440018 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 20A 1.32 ... |
| 7443330680 | Wurth Electr... | -- | 1200 | FIXED IND 6.8UH 11.5A 13.... |
| 74439370100 | Wurth Electr... | 3.06 $ | 150 | FIXED IND 10UH 11.5A 6.5 ... |
| 74437324022 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 3000 | FIXED IND 2.2UH 3.25A 61 ... |
Latest Products
ELJ-PA100KF2
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
PE-1008CQ220JTT
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
L-15W13NGV4E
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
N06DB681K
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
LHL16TB471K
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
LAL03TA8R2K
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
744373560033 Datasheet/PDF