| Allicdata Part #: | 732-7220-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
744373580033 |
| Price: | $ 0.92 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 330NH 18.5A 2.15 MOHM |
| More Detail: | 330nH Shielded Molded Inductor 18.5A 2.15 mOhm Max... |
| DataSheet: | 744373580033 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 800 |
| 800 +: | $ 0.82971 |
| DC Resistance (DCR): | 2.15 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.362" L x 0.335" W (9.20mm x 8.50mm) |
| Supplier Device Package: | 8040 |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 96MHz |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | WE-LHMI |
| Shielding: | Shielded |
| Current - Saturation: | 50A |
| Current Rating: | 18.5A |
| Tolerance: | ±20% |
| Inductance: | 330nH |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Type: | Molded |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors
Fixed inductors, also known as chokes, have been used in electronics for a long time. The 744373580033 is a type of fixed inductor. It is designed to filter out voltage spikes, reduce high frequency interference, and block DC signals from passing through. In this article, we will discuss the application fields and working principles of the 744373580033 fixed inductor.
Application Fields
The 744373580033 fixed inductor is used in a variety of applications, from power supplies to consumer electronics. It is used in power supplies to filter out AC ripple and provide a stable DC power to the load. It is also used in consumer electronics to filter out high frequency interference, such as RF noise, which can affect the performance of the device. The 744373580033 inductor can also be used to block DC signals, such as for protecting sensitive circuits from short circuits.
Working Principle
Fixed inductors work by allowing an AC current to pass through them, while blocking any DC current. This is done by taking advantage of the magnetic field that is created when AC current passes through an inductor. The AC current creates a magnetic field that opposes any DC current trying to pass through the inductor, thus blocking it. This is why fixed inductors are commonly used to filter out high frequency noise, and block DC signals.
The 744373580033 inductor has a proprietary construction which enables it to withstand higher current and provide greater filtering performance. Its construction allows for more efficient transformation of the AC current to the magnetic field, thus allowing greater filtering performance.
Conclusion
The 744373580033 fixed inductor is widely used in power supplies and consumer electronics. It is designed to filter out voltage spikes, reduce high frequency interference, and block DC signals from passing through. Its proprietary construction allows for greater filtering performance than other inductors. The 744373580033 is a versatile component, and can be used in a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74437346220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 22UH 1.9A 190 M... |
| 74435574700 | Wurth Electr... | -- | 10 | FIXED IND 47UH 6.8A 33.5 ... |
| 744313220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 2.2UH 14A 5.7 M... |
| 744373580033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 800 | FIXED IND 330NH 18.5A 2.1... |
| 744325240 | Wurth Electr... | -- | 700 | FIXED IND 2.4UH 14A 4.75 ... |
| 744373560033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 16A 2.57 ... |
| 74438323012 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 1.9A 106 ... |
| 744355019 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 190NH 29A 0.5 M... |
| 74438343010 | Wurth Electr... | 0.62 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.8A 104 MO... |
| 74437324012 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 4.7A 30 M... |
| 74439358047 | Wurth Electr... | -- | 500 | FIXED IND 4.7UH 9.5A 8.65... |
| 7443330033 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 21.5A 0.6... |
| 7443330082 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 820NH 20A 1.35 ... |
| 744303015 | Wurth Electr... | 0.96 $ | 1000 | FIXED IND 155NH 31A 0.325... |
| 744323150 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 12A 6.6 M... |
| 7443643300 | Wurth Electr... | -- | 1180 | FIXED IND 33UH 30A 2.4 MO... |
| 744373965220 | Wurth Electr... | 1.4 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 5.7A 37 MO... |
| 74437321015 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 3A 63.3 M... |
| 7443310022 | Wurth Electr... | 1.75 $ | 1000 | FIXED IND 220NH 27A 0.51 ... |
| 744323033 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 18A 2.17 ... |
| 7443330220 | Wurth Electr... | -- | 8800 | FIXED IND 2.2UH 16.5A 3.7... |
| 744313330 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 400 | FIXED IND 3.3UH 12A 8.1 M... |
| 74437321100 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 1.2A 463 M... |
| 744325180 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 16A 3.5 M... |
| 744316068 | Wurth Electr... | 1.11 $ | 1500 | FIXED IND 680NH 12.75A 4 ... |
| 74437429203151 | Wurth Electr... | 6.14 $ | 104 | WE-HCF LITZ SMD HIGH CURR... |
| 74437356015 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 10.6A 13.... |
| 74437368033 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 3.3UH 8A 11.8 M... |
| 744355147 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 30A 0.67 ... |
| 744373340033 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 9A 7.3 MO... |
| 7443634700 | Wurth Electr... | 3.49 $ | 900 | FIXED IND 47UH 12A 12.2 M... |
| 744383230068 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 3.1A 60 M... |
| 744309025 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 600 | FIXED IND 250NH 47.5A 0.1... |
| 74437349010 | Wurth Electr... | 1.08 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 10A 6.5 MOH... |
| 74437377010 | Wurth Electr... | 1.36 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 15A 3.5 MOH... |
| 7443556680 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 2250 | FIXED IND 6.8UH 18.5A 4.1... |
| 744393440018 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 20A 1.32 ... |
| 7443330680 | Wurth Electr... | -- | 1200 | FIXED IND 6.8UH 11.5A 13.... |
| 74439370100 | Wurth Electr... | 3.06 $ | 150 | FIXED IND 10UH 11.5A 6.5 ... |
| 74437324022 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 3000 | FIXED IND 2.2UH 3.25A 61 ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
744373580033 Datasheet/PDF