744355147 Inductors, Coils, Chokes |
|
| Allicdata Part #: | 732-1122-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
744355147 |
| Price: | $ 1.62 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 470NH 30A 0.67 MOHM |
| More Detail: | 470nH Shielded Wirewound Inductor 30A 0.67 mOhm No... |
| DataSheet: | 744355147 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 400 +: | $ 1.47483 |
| DC Resistance (DCR): | 0.67 mOhm |
| Height - Seated (Max): | 0.256" (6.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm) |
| Supplier Device Package: | 1365 |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 155°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 100MHz |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | WE-HCI |
| Shielding: | Shielded |
| Current - Saturation: | 50A |
| Current Rating: | 30A |
| Tolerance: | ±20% |
| Inductance: | 470nH |
| Material - Core: | -- |
| Type: | Wirewound |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors are passive electronic components found in most electrical and electronic devices. The most common type of fixed inductor is the inductor coil (also called an inductor tank). These devices are typically composed of a metal coils and a core, surrounded by an insulating material, which act as an inductor,  providing up to several Henries of inductance. The core acts to increase the inductance by adding additional inductive reactance to the coil. The primary purpose of an inductor is to store and release energy in the form of an electric field.
The 744355147 application field is in the field of line level signal processing. It is typically used to buffer audio signals, and help reduce the amount of distortion due to noise and other factors. It is also used to create low-noise analog circuitry, and can help reduce power consumption in digital circuits by providing a low-impedance source for power supply noise. In addition, it can be used for RF signal filtering, as it reduces the amount of high-frequency interference.
The 744355147 works by inducing an EMF (electromotive force) in an inductor when an AC signal is passed through it. This EMF is then transferred to a capacitor or some other type of load, creating a signal that is stronger than the initial signal. Inductors, due to their self-inductance, act as filters and limiters, allowing only certain frequencies to pass through, and rejecting others. This helps to reduce a wide range of noise across many frequency ranges.
The 744355147 is constructed of a metal core, which is typically made of iron-nickel, and wrapped with several turns of wire. The frequency range of the inductor is determined by its winding number and physical size. Typically, the larger the inductor, the greater the frequency range.
The 744355147 fixed inductor has a wide range of uses, from audio circuit design and power supply design to RF signal filtering. It helps filter noise and interference in many different application fields, and allows for low-noise analog circuitry and reduced power consumption in digital circuits. In conclusion, the 744355147 fixed inductor is an important component of many devices and circuits, and is an ideal choice for dealing with signal issues in audio and RF applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74437346220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 22UH 1.9A 190 M... |
| 74435574700 | Wurth Electr... | -- | 10 | FIXED IND 47UH 6.8A 33.5 ... |
| 744313220 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 2.2UH 14A 5.7 M... |
| 744373580033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 800 | FIXED IND 330NH 18.5A 2.1... |
| 744325240 | Wurth Electr... | -- | 700 | FIXED IND 2.4UH 14A 4.75 ... |
| 744373560033 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 16A 2.57 ... |
| 74438323012 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 1.9A 106 ... |
| 744355019 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 190NH 29A 0.5 M... |
| 74438343010 | Wurth Electr... | 0.62 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 1.8A 104 MO... |
| 74437324012 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 4.7A 30 M... |
| 74439358047 | Wurth Electr... | -- | 500 | FIXED IND 4.7UH 9.5A 8.65... |
| 7443330033 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 21.5A 0.6... |
| 7443330082 | Wurth Electr... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 820NH 20A 1.35 ... |
| 744303015 | Wurth Electr... | 0.96 $ | 1000 | FIXED IND 155NH 31A 0.325... |
| 744323150 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 12A 6.6 M... |
| 7443643300 | Wurth Electr... | -- | 1180 | FIXED IND 33UH 30A 2.4 MO... |
| 744373965220 | Wurth Electr... | 1.4 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 5.7A 37 MO... |
| 74437321015 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 3A 63.3 M... |
| 7443310022 | Wurth Electr... | 1.75 $ | 1000 | FIXED IND 220NH 27A 0.51 ... |
| 744323033 | Wurth Electr... | 1.93 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 18A 2.17 ... |
| 7443330220 | Wurth Electr... | -- | 8800 | FIXED IND 2.2UH 16.5A 3.7... |
| 744313330 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 400 | FIXED IND 3.3UH 12A 8.1 M... |
| 74437321100 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 1.2A 463 M... |
| 744325180 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 1000 | FIXED IND 1.8UH 16A 3.5 M... |
| 744316068 | Wurth Electr... | 1.11 $ | 1500 | FIXED IND 680NH 12.75A 4 ... |
| 74437429203151 | Wurth Electr... | 6.14 $ | 104 | WE-HCF LITZ SMD HIGH CURR... |
| 74437356015 | Wurth Electr... | 0.92 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 10.6A 13.... |
| 74437368033 | Wurth Electr... | -- | 1000 | FIXED IND 3.3UH 8A 11.8 M... |
| 744355147 | Wurth Electr... | 1.62 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 30A 0.67 ... |
| 744373340033 | Wurth Electr... | 1.04 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 9A 7.3 MO... |
| 7443634700 | Wurth Electr... | 3.49 $ | 900 | FIXED IND 47UH 12A 12.2 M... |
| 744383230068 | Wurth Electr... | 0.51 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 3.1A 60 M... |
| 744309025 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 600 | FIXED IND 250NH 47.5A 0.1... |
| 74437349010 | Wurth Electr... | 1.08 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 10A 6.5 MOH... |
| 74437377010 | Wurth Electr... | 1.36 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 15A 3.5 MOH... |
| 7443556680 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 2250 | FIXED IND 6.8UH 18.5A 4.1... |
| 744393440018 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 20A 1.32 ... |
| 7443330680 | Wurth Electr... | -- | 1200 | FIXED IND 6.8UH 11.5A 13.... |
| 74439370100 | Wurth Electr... | 3.06 $ | 150 | FIXED IND 10UH 11.5A 6.5 ... |
| 74437324022 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 3000 | FIXED IND 2.2UH 3.25A 61 ... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
744355147 Datasheet/PDF