| Allicdata Part #: | 1727-3305-ND |
| Manufacturer Part#: |
74HC4051DB,112 |
| Price: | $ 0.57 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC MUX/DEMUX 8X1 16SSOP |
| More Detail: | 1 Circuit IC Switch 8:1 120 Ohm 16-SSOP |
| DataSheet: | 74HC4051DB,112 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 184 |
| 1 +: | $ 0.52290 |
| 10 +: | $ 0.46683 |
| 100 +: | $ 0.36408 |
| 500 +: | $ 0.30074 |
| 1000 +: | $ 0.23742 |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max): | 51ns, 42ns |
| Base Part Number: | 74HC4051 |
| Supplier Device Package: | 16-SSOP |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Crosstalk: | -- |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max): | 400nA |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)): | 3.5pF |
| Charge Injection: | -- |
| -3db Bandwidth: | 180MHz |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | ±1.5 V ~ 5 V |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 2 V ~ 10 V |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon): | 6 Ohm |
| On-State Resistance (Max): | 120 Ohm |
| Number of Circuits: | 1 |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 8:1 |
| Switch Circuit: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74HC4051DB,112 is a high-speed CMOS 8-channel Analog Multiplexer/Demultiplexer. It is designed for analog or digital signals requiring a maximum of 4 input lines and 1 output line. It provides 16 non-inverting digital outputs and eight inverting digital outputs and incorporates an enable feature for low-power consumption. It was designed for use as an interface between analog or digital signals and is used in a variety of applications in the control, monitoring, and communication fields.
The 74HC4051DB112, is an digital device that connects multiple analog signals to one or more digital systems. It is used in a variety of applications, such as monitoring and control systems, communication systems, medical equipment, and other applications. It is used in a multiplexer configuration to allow up to four analog signals to individually connect to one or more digital systems. The 74HC4051DB112, is designed for single-ended minimum on-resistance, low power dissipation and low noise. It is also designed to have low input and output capacitance, and low charge injection.
The 74HC4051DB112 can be used in several applications such as switching and multiplexing analog signals. In switching applications, it is used to connect multiple analog signals to one or more digital systems. It is also used to multiplex multiple analog signals, which is the simultaneous switching of two or more analog signals into one common output line. The 74HC4051DB112 can also be used as a digital encoder and decoder, to convert two or more analog signals into a digital signal, or vice versa.
The 74HC4051DB112 is also used in precision metric measurements, as it can be used to precisely measure voltages and currents. This device is able to provide a greater degree of accuracy and precision than any other multiplexer available on the market. It is also capable of providing a higher level of isolation, which is important for applications that involve high levels of isolation.
The 74HC4051DB112 is a low power, high speed, and low noise device, which makes it well suited for applications where power and speed are of utmost importance. It is also designed with high speed and low capacitance for increased accuracy and for low cost. It is well suited for applications where accuracy and cost are of utmost importance.
The 74HC4051DB112 is also used in power transmission and supply systems, as it is well suited for this application due to its low-cost and high isolation characteristics. This device is also suitable for operations that involve high temperature, as it is able to withstand temperatures up to 125°C.
The 74HC4051DB112 is an ideal device for medical equipment, as it is able to provide a low-noise and high-speed output, as well as provide an isolated, low impedance output. This device is also well suited for applications that involve high levels of isolation, such as in the control and monitoring of medical equipment. It is also able to provide a high speed and low capacitance for increased accuracy and for low cost.
The 74HC4051DB112 is an efficient device, which allows for quick and simple switching and control of analog and digital signals. The 74HC4051DB112 is an ideal device for a variety of applications and is commonly used in the control, monitoring, and communication fields.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74HC153D,652 | Nexperia USA... | 0.32 $ | 4543 | IC MULTIPLEXER DUAL 4INP ... |
| 74HC157D,652 | Nexperia USA... | 0.3 $ | 673 | IC QUAD 2-IN MUX 16-SOICM... |
| 74HC42D,653 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 5000 | IC BCD TO DECIMAL DECODER... |
| 74HC174D,653 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC174PW,112 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC4040D,653 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 2500 | IC 12STAGE BINARY RIPPLE ... |
| 74HC164S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT SERIAL SHIFT REG ... |
| 74HCT194D,653 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BI UNIV SHIFT REG... |
| 74HC259D,653 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 5000 | IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH... |
| 74HCT574PW,118 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 683 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74HC4040D-Q100J | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC RIPPLE COUNTER 12STAGE... |
| 74HCT93N,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BIN RIPPLE COUNT ... |
| 74HC4059DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC PROG DIV-BY-N COUNTER ... |
| 74HC125S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HC366PW,112 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 6V 16TSS... |
| 74HC241DB,112 | Nexperia USA... | 0.41 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 2... |
| 74HC125DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HCT4067D,112 | Nexperia USA... | 1.65 $ | 4656 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| 74HCT4067BQ,118 | Nexperia USA... | 0.88 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24DHVQF... |
| 74HCT4016D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| 74HCT280D,652 | Nexperia USA... | 0.61 $ | 2677 | IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOPa... |
| 74HCT688PW,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC COMPARATOR MAGNITUDE 2... |
| 74HCT9046APW,112 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL W/BAND GAP VCO 16-... |
| 74HC253DB,118 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16S... |
| 74HC245PW,112 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 2372 | IC TXRX NON-INVERT 6V 20T... |
| 74HC164D14 | Diodes Incor... | 0.36 $ | 270 | IC SHIFT REGISTER SER 14D... |
| 74HCT86S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| 74HC4049D,652 | Nexperia USA... | 0.47 $ | 748 | IC INVERTER 6CH 6-INP 16S... |
| 74HCT161DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SYNC 4BIT BINARY COUNT... |
IC SWITCH SPST 8MSOP1 Circuit IC Switch ...
IC ANALOG SWITCHCircuit IC Switch
IC SWITCH SPDT 8MSOP1 Circuit IC Switch ...
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC4 Circuit IC S...
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC1 Circuit IC S...
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC4 Circuit IC S...
74HC4051DB,112 Datasheet/PDF