| Allicdata Part #: | 1727-1008-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
74HC4053PW-Q100,11 |
| Price: | $ 0.12 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC MUX/DEMUX TRPL 2CH 16TSSOP |
| More Detail: | 3 Circuit IC Switch 2:1 120 Ohm 16-TSSOP |
| DataSheet: | 74HC4053PW-Q100,11 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 0.10546 |
| 5000 +: | $ 0.09866 |
| 12500 +: | $ 0.09185 |
| 25000 +: | $ 0.08709 |
| 62500 +: | $ 0.08505 |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max): | 31ns, 29ns |
| Base Part Number: | 74HC4053 |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Crosstalk: | -60dB @ 1MHz |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max): | 100nA |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)): | 3.5pF |
| Charge Injection: | -- |
| -3db Bandwidth: | 170MHz |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | ±1.5 V ~ 5 V |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 2 V ~ 10 V |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon): | 6 Ohm |
| On-State Resistance (Max): | 120 Ohm |
| Number of Circuits: | 3 |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 2:1 |
| Switch Circuit: | SPDT |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
.The 74HC4053PW-Q100 is a high-speed CMOS 8-channel digital multiplexer/demultiplexer which is produced by NXP semiconductors. The device allows a single analog signal to be accessed from up to 8 devices by using an active low digital control to conduct the signal from an input source to the output source. It is categorized as an analog switch, multiplexer, and demultiplexer.
The device operates with a wide range of power supply from 1.65 to 3.6 volts and can accommodate up to 400mA of continuous drain current. It has an input impedance of 105 ohms and an output impedance of 110 ohms. Additionally, it has a minimum operating frequency of 3 MHz and a maximum operating frequency of 30 MHz. Its low power consumption and high switching speed make it ideal for communications and data acquisition applications.
The 74HC4053PW-Q100 is a three-state device with an enable (EN) input and two address inputs (S0 and S1). The EN input is used to enable the multiplexer\'s outputs. When this input is active low, the multiplexer is enabled and the analog signal is routed from the input source to the output destination. The S0 and S1 inputs select the channel (from 0 to 7) that should be routed to the output destination.
The device can be used in a variety of applications such as communications and data acquisition, medical instruments, automotive electronics, and consumer electronics. It can also be used in power management and motor control systems. In communications and data acquisition applications, the 74HC4053PW-Q100 allows the data or signal to be selectively routed from one source to another. It is often used to route analog signals such as audio, video, and power signals.
In medical instrumentation, the device is used in various applications such as EEGs, ECGs, and other medical diagnostic systems which require multiple input sources to be routed to a single output source. In automotive electronics, it can be used in engine control, power train control, lighting control, and airbag control units. In consumer electronics, the device can be used in audio amplifiers and receivers, remote control applications, and portable devices. Furthermore, it can also be used in power management and motor control systems for the switching of power and control signals.
To conclude, the 74HC4053PW-Q100 is a CMOS device which can be categorized under analog switches, multiplexers, and demultiplexers. It can be used in a variety of applications such as communications and data acquisition, medical instruments, automotive electronics, and consumer electronics. It has an input impedance of 105 ohms and an output impedance of 110 ohms. Additionally, it operates with a wide range of power supply from 1.65 to 3.6 volts and can accommodate up to 400mA of continuous drain current. It has a minimum operating frequency of 3 MHz and a maximum operating frequency of 30 MHz. Its low power consumption and high switching speed make it ideal for many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74HC153D,652 | Nexperia USA... | 0.32 $ | 4543 | IC MULTIPLEXER DUAL 4INP ... |
| 74HC157D,652 | Nexperia USA... | 0.3 $ | 673 | IC QUAD 2-IN MUX 16-SOICM... |
| 74HC42D,653 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 5000 | IC BCD TO DECIMAL DECODER... |
| 74HC174D,653 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC174PW,112 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC4040D,653 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 2500 | IC 12STAGE BINARY RIPPLE ... |
| 74HC164S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT SERIAL SHIFT REG ... |
| 74HCT194D,653 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BI UNIV SHIFT REG... |
| 74HC259D,653 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 5000 | IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH... |
| 74HCT574PW,118 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 683 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74HC4040D-Q100J | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC RIPPLE COUNTER 12STAGE... |
| 74HCT93N,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BIN RIPPLE COUNT ... |
| 74HC4059DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC PROG DIV-BY-N COUNTER ... |
| 74HC125S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HC366PW,112 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 6V 16TSS... |
| 74HC241DB,112 | Nexperia USA... | 0.41 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 2... |
| 74HC125DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HCT4067D,112 | Nexperia USA... | 1.65 $ | 4656 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| 74HCT4067BQ,118 | Nexperia USA... | 0.88 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24DHVQF... |
| 74HCT4016D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| 74HCT280D,652 | Nexperia USA... | 0.61 $ | 2677 | IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOPa... |
| 74HCT688PW,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC COMPARATOR MAGNITUDE 2... |
| 74HCT9046APW,112 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL W/BAND GAP VCO 16-... |
| 74HC253DB,118 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16S... |
| 74HC245PW,112 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 2372 | IC TXRX NON-INVERT 6V 20T... |
| 74HC164D14 | Diodes Incor... | 0.36 $ | 270 | IC SHIFT REGISTER SER 14D... |
| 74HCT86S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| 74HC4049D,652 | Nexperia USA... | 0.47 $ | 748 | IC INVERTER 6CH 6-INP 16S... |
| 74HCT161DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SYNC 4BIT BINARY COUNT... |
IC SWITCH SPST 8MSOP1 Circuit IC Switch ...
IC ANALOG SWITCHCircuit IC Switch
IC SWITCH SPDT 8MSOP1 Circuit IC Switch ...
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC4 Circuit IC S...
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC1 Circuit IC S...
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC4 Circuit IC S...
74HC4053PW-Q100,11 Datasheet/PDF