| Allicdata Part #: | BQ2002CSNG4-ND |
| Manufacturer Part#: |
BQ2002CSNG4 |
| Price: | $ 1.30 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC |
| More Detail: | Charger IC Multi-Chemistry 8-SOIC |
| DataSheet: | BQ2002CSNG4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 300 +: | $ 1.17810 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Battery Chemistry: | Multi-Chemistry |
| Number of Cells: | -- |
| Current - Charging: | Constant, Pulsed |
| Programmable Features: | Voltage |
| Fault Protection: | -- |
| Charge Current - Max: | -- |
| Battery Pack Voltage: | 2V |
| Voltage - Supply (Max): | 6V |
| Interface: | -- |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Base Part Number: | BQ2002 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC - Battery Chargers
The BQ2002CSNG4 PMIC is a Battery Charger with multi-battery support and advanced features in a very small footprint. It provides users with an automatic application field and working principle for quick charging of many different types of batteries.
The BQ2002CSNG4 is the perfect PMIC for designing multi- battery systems, such as for automotive, healthcare, and security applications. The charger automatically determines the suitable charging method for each battery, adapting to its type and charging criteria for a safe and quick charging process. The charger also comes with smart monitoring and protection features to ensure the safe charging process.
Features
The BQ2002CSNG4 Battery Charger has a wide range of features, including:
- Automatic charging procedure to select suitable charging method
- Multi-battery support: with up to 5 batteries
- Automatic and adjustable fast charging
- Selectable charge current range: 200mA to 1A
- Charge Enable and Charge Status pins
- Charger enable pin
- Voltage monitor I/O pin
- Power-on reset supervisor for charge settings updation
- Power transfer management
- Smart monitoring and protection features
- ESD protection
Working Principle
The BQ2002CSNG4 PMIC requires 3V to 6V to operate properly. It is designed to charge any kind of battery, including Li-Ion, Li-Po, NiMH, and lead acid, with a maximum current of 1A. It has adjustable fast-charge and low-voltage cutoff parameters, which can be set in 0.1V increments. The voltage monitor I/O pin allows the battery voltage to be monitored with an external controller or host. The power-on reset supervisor enables updating of the charge parameters automatically at power-on, which removes the need for manual configuration.
The charger enables and status pins allow for intelligent switching of the charger and to monitor the status of a battery, respectively. This information is used for power-management systems in order to reduce system complexity. The charger also includes an Over-temperature, Over-voltage and Over-current protection to ensure the safe charging process.
Application Fields
The BQ2002CSNG4 PMIC is a perfect solution for battery-powered applications that require fast and accurate charging. Its low-voltage and quick-charge capabilities make it suitable for automotive and healthcare applications. Its multi-battery support and safety features make it suitable for security systems. Its power-transfer management and voltage monitor I/O pins make it an ideal PMIC for intelligent battery management applications such as mobile phones and tablets.
The BQ2002CSNG4 PMIC is an advanced battery charger with multi-battery support, adjustable fast-charge, and smart monitoring and protection features designed for a safe and efficient charging process. It is suitable for a variety of applications and its features make it an ideal solution for battery-powered systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BQ2004ESNTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC CONTROLLER FASTCHRGE 1... |
| BQ2057CTSG4 | Texas Instru... | 0.99 $ | 1000 | IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8... |
| BQ2004HPN | Texas Instru... | -- | 11 | IC CONTROLLER FASTCHRGE 1... |
| BQ2083DBTR-V1P2 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC GAS GAUGE FOR BQ29311 ... |
| BQ20Z45DBT-R1 | Texas Instru... | -- | 605 | IC GAS GAUGE W/IMP TRACK ... |
| BQ2031SN-A5 | Texas Instru... | -- | 560 | IC LEAD ACID FAST CHARGE ... |
| BQ2012SN-D107 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATTERY GAS GAUGE 16-S... |
| BQ2084DBTR-V133G4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC GAS GAUGE FOR BQ29312 ... |
| BQ2019PW | Texas Instru... | -- | 122 | IC ADV BATTERY MONITOR 8-... |
| BQ2040SN-D111TRG4 | Texas Instru... | 3.83 $ | 1000 | IC BATTERY GAS GAUGE 16-S... |
| BQ2022ALPR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC EPROM 1K SINGLE WIRE T... |
| BQ2000TPWRG4 | Texas Instru... | 1.49 $ | 1000 | IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-... |
| BQ2050HSN-A508TRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GAS GAUGE LITH-ION 16-... |
| BQ2040SN-C408G4 | Texas Instru... | 7.01 $ | 1000 | IC BATTERY GAS GAUGE 16-S... |
| BQ2023EVM-001 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MOD FOR BQ2023BQ2023... |
| BQ20Z65DBTR-R1 | Texas Instru... | -- | 50000 | IC GAS GAUGE W/IMP TRACK ... |
| BQ2002SNG4 | Texas Instru... | 1.3 $ | 1000 | IC CONTROLLER FASTCHRGE 8... |
| BQ2060ADBQRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SBS-COMPL GAS GAUGE 28... |
| BQ2013HSN-A514 | Texas Instru... | -- | 283 | IC BATTERY GAS GAUGE 16-S... |
| BQ2040EVM-001 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MOD FOR BQ2040BQ2040... |
| BQ2057CSNTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8... |
| BQ2013HSN-A514TRG4 | Texas Instru... | 3.69 $ | 1000 | IC BATTERY GAS GAUGE 16-S... |
| BQ2050HSN-A508TR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GAS GAUGE LITH-ION 16-... |
| BQ2002ESNTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC CONTROLLER FASTCHRGE 8... |
| BQ20Z655EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR BQ20Z655B... |
| BQ2028YZGT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC EEPROM 4KBIT 12DSBGABa... |
| BQ2022DBZR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC EPROM 1K SINGLE WIRE S... |
| BQ2000TPWG4 | Texas Instru... | 2.6 $ | 1000 | IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-... |
| BQ2018TS-E1TR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATTERY PWR MONITOR 8-... |
| BQ2083DBTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GAS GAUGE FOR BQ29311 ... |
| BQ2084DBT-V133 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC GAS GAUGE FOR BQ29312 ... |
| BQ2040SN-C408 | Texas Instru... | -- | 270 | IC BATTERY GAS GAUGE 16-S... |
| BQ20Z80ADBTR-V110 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GAS GAUGE BQ29312A 38-... |
| BQ2014SN-D120TRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATTERY GAS GAUGE 16-S... |
| BQ2085DBTRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC GAS GAUGE FOR BQ29311 ... |
| BQ20Z80DBTR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC GAS GAUGE BQ29312A 38-... |
| BQ2085DBT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GAS GAUGE FOR BQ29311 ... |
| BQ20Z70PW-V110G4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC GAS GAUGE FOR BQ29330 ... |
| BQ2057DGK | Texas Instru... | -- | 111 | IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8... |
| BQ2057CDGKG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8... |
IC REGULATORCharger IC 36-QFN (5x6)
IC CHRGR LI-ION/LI SGL 10-DFNCharger IC ...
IC BATT CHRGR LI-ION 10-DFNCharger IC Li...
IC LITH-ION FAST CHARGER 16-DIPCharger I...
IC USB POWER MANAGER 10-DFNCharger IC Li...
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFNCharger I...
BQ2002CSNG4 Datasheet/PDF