| Allicdata Part #: | CDLL3026B-ND |
| Manufacturer Part#: |
CDLL3026B |
| Price: | $ 6.70 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Short Description: | DIODE ZENER 18V 1W DO213AB |
| More Detail: | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB |
| DataSheet: | CDLL3026B Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 100 +: | $ 6.02759 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 18V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 1W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 20 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500nA @ 13.7V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 200mA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-213AB, MELF |
| Supplier Device Package: | DO-213AB |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes - Zener - Single - CDLL3026B Application Field and Working Principle
The CDLL3026B is a 6.2V, 500mW Zener diode designed for a wide range of applications including voltage regulation, supervisory circuitry, and reverse polarity protection. The internal construction of the device consists of two P-N junctions in a single package. It is usually used to clamp a voltage greater than its Zener voltage, as the breakdown voltage can be precisely controlled.
Application Field of CDLL3026B
The CDLL3026B is designed mainly for voltage regulation applications in various electronic devices. The device comes in a SOD-123 package and is available in different varieties to meet the requirements of different applications. It can be used for clamping the voltage to limit the amount of current flowing through the device. This process helps to protect the other vulnerable components from getting damaged due to overloading. Additionally, it is also used for surge and ESD protection applications in electronic products.
Working Principle of CDLL3026B
The CDLL3026B uses a special N-type semiconductor material to construct two P-N junction in the same package. Under normal operating conditions, the diode behaves as a reverse-biased diode and does not allow any current flows through the device. However, when the applied reverse-bias voltage (Vz) exceeds the Zener breakdown voltage (Vz), the current starts to flow from the P-side to the N-side and eventually, the voltage across the device will reach a steady state voltage. This voltage is known as the Zener voltage and it will be clamped in the range of 6 to 6.2V, depending on the device version.
In summation, the CDLL3026B is a 6.2V, 500mW Zener diode designed for a wide range of applications including voltage regulation, supervisory circuitry, and reverse polarity protection. It is usually used to clamp a voltage greater than its Zener voltage, as the breakdown voltage can be precisely controlled. It is usually used in various electronic devices for voltage regulation purposes, as it can provide both surge and ESD protection to the vulnerable components.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CDLL5248B | Microsemi Co... | 2.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 18V 10MW DO21... |
| CDLL4748 | Microsemi Co... | 2.5 $ | 1000 | DIODE ZENER 22V DO213ABZe... |
| CDLL4572 | Microsemi Co... | 6.49 $ | 1000 | ZENER DIODEZener Diode |
| CDLL5939D | Microsemi Co... | 7.77 $ | 1000 | DIODE ZENER 39V 1.25W DO2... |
| CDLL6313 | Microsemi Co... | 9.28 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.6V 500MW DO... |
| CDLL4568A | Microsemi Co... | 9.33 $ | 1000 | ZENER DIODEZener Diode |
| CDLL6337 | Microsemi Co... | 9.68 $ | 1000 | DIODE ZENER 36V 500MW DO2... |
| CDLL5229B | Microsemi Co... | 2.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 10MW DO2... |
| CDLL5260B | Microsemi Co... | 2.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 10MW DO21... |
| CDLL754 | Microsemi Co... | 2.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.8V 500MW DO... |
| CDLL972A | Microsemi Co... | 2.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 30V 500MW DO2... |
| CDLL4121 | Microsemi Co... | 2.58 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW DO2... |
| CDLL3045B | Microsemi Co... | 6.7 $ | 1000 | DIODE ZENER 110V 1W DO213... |
| CDLL5246 | Microsemi Co... | 2.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 16V 10W DO213... |
| CDLL4714 | Microsemi Co... | 2.38 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW DO2... |
| CDLL6027 | Microsemi Co... | 2.39 $ | 1000 | ZENER DIODEZener Diode |
| CDLL4741 | Microsemi Co... | 2.5 $ | 1000 | DIODE ZENER 11V DO213ABZe... |
| CDLL5914B | Microsemi Co... | 3.14 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO... |
| CDLL5930B | Microsemi Co... | 3.14 $ | 1000 | DIODE ZENER 16V 1.25W DO2... |
| CDLL4580 | Microsemi Co... | 4.56 $ | 1000 | ZENER DIODEZener Diode |
| CDLL5537B | Microsemi Co... | 4.66 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 500MW DO2... |
| CDLL4581 | Microsemi Co... | 5.33 $ | 1000 | ZENER DIODEZener Diode |
| CDLL6485 | Microsemi Co... | 9.18 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO2... |
| CDLL4921A | Microsemi Co... | 54.5 $ | 1000 | ZENER DIODEZener Diode |
| CDLL4471 | Microsemi Co... | 8.92 $ | 25 | DIODE ZENER 18V 1.5W DO21... |
| CDLL755 | Microsemi Co... | 2.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 7.5V 500MW DO... |
| CDLL4682 | Microsemi Co... | 2.38 $ | 1000 | DIODE ZENER 2.7V 500MW DO... |
| CDLL4717 | Microsemi Co... | 2.38 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 500MW DO2... |
| CDLL4744A | Microsemi Co... | 3.43 $ | 1000 | DIODE ZENER 15V DO213ABZe... |
| CDLL5544 | Microsemi Co... | 4.66 $ | 1000 | DIODE ZENER 28V 500MW DO2... |
| CDLL5948C | Microsemi Co... | 5.64 $ | 1000 | DIODE ZENER 91V 1.25W DO2... |
| CDLL4576 | Microsemi Co... | 6.22 $ | 1000 | ZENER DIODEZener Diode |
| CDLL3822 | Microsemi Co... | 6.7 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.6V 1W DO213... |
| CDLL5940D | Microsemi Co... | 7.77 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 1.25W DO2... |
| CDLL5953C | Microsemi Co... | 10.37 $ | 1000 | DIODE ZENER 150V 1.25W DO... |
| CDLL4897 | Microsemi Co... | 17.64 $ | 1000 | ZENER DIODEZener Diode |
| CDLL4770A | Microsemi Co... | 42.18 $ | 1000 | ZENER DIODEZener Diode |
| CDLL986B | Microsemi Co... | 1.7 $ | 1000 | DIODE ZENER 110V 500MW DO... |
| CDLL5239A | Microsemi Co... | 2.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 9.1V 10W DO21... |
| CDLL4688 | Microsemi Co... | 2.38 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 500MW DO... |
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
CDLL3026B Datasheet/PDF