JANTX2N5151 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
1086-21009-ND
Manufacturer Part#:
JANTX2N5151
Product Category:
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer: Microsemi Corporation
Short Description: TRANS PNP 80V 2A TO-39
More Detail: Bipolar (BJT) Transistor PNP 80V 2A 1W Through Ho...
DataSheet: JANTX2N5151 datasheetJANTX2N5151 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: Military, MIL-PRF-19500/545
Packaging: Bulk
Part Status: Active
Transistor Type: PNP
Current - Collector (Ic) (Max): 2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 80V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max): 50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 30 @ 2.5A, 5V
Power - Max: 1W
Frequency - Transition: --
Operating Temperature: -65°C ~ 200°C (TJ)
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Supplier Device Package: TO-39 (TO-205AD)
Description
Introduction
JANTX2N5151 is a bipolar junction transistor (BJT) that is specifically designed for low noise, high frequency switching operations. It is a small signal NPN transistor that is primarily built for radio frequency (RF) applications. Power and gain performance of JANTX2N5151 is optimized for voltage range of 3 volts to 20 volts and it operates at frequencies ranging from DC to 300MHz. JANTX2N5151 is a low noise device, making it ideal for applications that require minimal interference and clear signal reproduction. Due to its small size and weight (2.1g), JANTX2N5151 can be used in space-limited devices and equipment, such as mobile phones, where size and weight are critical factors. This article will discuss the application fields and working principles of the JANTX2N5151 bipolar junction transistor (BJT).