JANTX2N5237S Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
1086-21036-ND
Manufacturer Part#:
JANTX2N5237S
Product Category:
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer: Microsemi Corporation
Short Description: TRANS NPN 120V 10A TO39
More Detail: Bipolar (BJT) Transistor NPN 120V 10A 1W Through ...
DataSheet: JANTX2N5237S datasheetJANTX2N5237S Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: Military, MIL-PRF-19500/394
Packaging: Bulk
Part Status: Active
Transistor Type: NPN
Current - Collector (Ic) (Max): 10A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 120V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 2.5V @ 1A, 10A
Current - Collector Cutoff (Max): 10µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 40 @ 5A, 5V
Power - Max: 1W
Frequency - Transition: --
Operating Temperature: -65°C ~ 200°C (TJ)
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Supplier Device Package: TO-39 (TO-205AD)
Description
The JANTX2N5237S is a SC-70 packaged, 10V, NPN-silicon planar bipolar transistor widely used in telecommunications and RF applications. This type of transistor is categorized as a single bipolar junction transistor, abbreviated as BJT. This S-type low-noise transistor is manufactured using the highest industry standards to ensure reliable and consistent performance.