| Allicdata Part #: | MBR1050CT-ND |
| Manufacturer Part#: |
MBR1050CT |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB |
| More Detail: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 10A... |
| DataSheet: | MBR1050CT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 50V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 950mV @ 10A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 50V |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MBR1050CT rectifier has a wide variety of applications in a variety of industries and applications, ranging from ac/dc systems to lighting, LED lighting, home appliances, and automotive applications. Specifically, the device is most often used in applications that require protection against over-voltage and reverse polarity protection, as well as voltage stabilization.
The MBR1050CT is a high-efficiency rectifier with an extremely and exceptionally low forward voltage drop of 0.85V and reverse leakage current of less than 0.1uA. It provides a high-performance, low-power and compact solution for applications that require excellent electrical characteristics. The MBR1050CT\'s low forward voltage drop makes it particularly attractive for LED lighting applications where the LED\'s forward voltage needs to stay in the range specified by the LED manufacturer.
The MBR1050CT rectifier can be used as a single device, a pair of devices, or multiple devices in an array. The device can also be connected in a reverse forward direction to provide a full-wave rectifier, which is ideal for battery charging applications. In an array configuration, the device can be used to provide double the amount of rectified current, providing increased protection against voltage spikes and transients.
When using the MBR1050CT in its single device configuration, the device provides full-wave rectification through its two leads, which are connected by an anode and a cathode. The anode is the positive lead, and the cathode is the negative lead. When a DC current is applied, the MBR1050CT will conduct current in either direction, depending on which lead is more positive than the other. In this configuration, the device will provide a low forward-voltage drop and reliable reverse-leakage current protection.
The MBR1050CT rectifier can also be used in arrays of multiple devices. When used in this configuration, the device provides the same protection features as it does when used as a single device, but it effectively doubles the amount of rectified current. This is accomplished by connecting the devices in a series-parallel arrangement, allowing them to be connected in parallel to double the overall rectified current. The MBR1050CT array configuration also provides protection against transients and voltage spikes, as the multiple devices act as surge arrestors and absorb the excess energy.
The MBR1050CT rectifier has a wide range of applications due to its low forward-voltage drop characteristics and its high efficiency. Its reliability and low power consumption make it an ideal choice for LED lighting, automotive, home appliance and ac/dc systems. The device offers reliable protection against over-voltage and reverse polarity conditions, as well as robust protection against transients and voltage spikes. Additionally, the MBR1050CT\'s low forward voltage drop makes it a great choice for LED lighting applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MBR1635HC0G | Taiwan Semic... | 0.23 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 16A TO... |
| MBR1080G | ON Semicondu... | 0.78 $ | 517 | DIODE SCHOTTKY 80V 10A TO... |
| MBR1650 C0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO... |
| MBR1035 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO... |
| MBR1650-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO... |
| MBR140SFT3 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD... |
| MBR1045MFST3G | ON Semicondu... | 0.32 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A 5D... |
| VS-MBR160TR | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO2... |
| MBR10H100CT-E1 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBR16H60-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO... |
| MBR15100CT C0G | Taiwan Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBR15150CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.31 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| MBR120LSFT1 | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD... |
| MBR10100CT | Littelfuse I... | 1.15 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO... |
| MBR1635-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 215 | DIODE SCHOTTKY 35V 16A TO... |
| MBR10150ULPS-TP | Micro Commer... | 0.27 $ | 1000 | 10A,150V,SCHOTTKY,TO-277B... |
| MBR16H35-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY TO-220ACDi... |
| MBR1545 | SMC Diode So... | 0.44 $ | 777 | DIODE SCHOTTKY 45V TO220A... |
| MBR10200CTHC0G | Taiwan Semic... | 0.26 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBR10150HC0G | Taiwan Semic... | 0.25 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 150V 10A T... |
| MBR1240MFST3G | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 12A 5D... |
| MBR10H45HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO... |
| MBR1660-5300HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY ARRAY TO22... |
| MBR10U45L-TP | Micro Commer... | 0.21 $ | 4000 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO... |
| MBR1090-M3/4W | Vishay Semic... | 0.39 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 10A TO... |
| MBR1635HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 35V 16A TO... |
| MBR1050-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 10A TO... |
| MBR120LSFT1G | ON Semicondu... | -- | 9000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD... |
| MBR1545CT/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ... |
| MBR1050CT | Diodes Incor... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V ... |
| MBR1640 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 16A TO... |
| VS-MBR1535CT-1PBF | Vishay Semic... | 0.54 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V ... |
| MBR10L100CT C0G | Taiwan Semic... | 0.22 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V... |
| MBR10200CT C0G | Taiwan Semic... | 0.28 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| MBR10H90-E3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 10A TO... |
| MBR1645HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO... |
| MBR1090CT-M3/4W | Vishay Semic... | 0.44 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 10A TO... |
| MBR120150CT | GeneSiC Semi... | 34.78 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V 60A 2... |
| MBR1060-E3/45 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO... |
| MBR10H60HE3/45 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO... |
DIODE SILICON 650V 17A TO220Diode Array ...
DIODE MODULE 600V 35A SM4Diode Array 1 P...
DIODE MODULE 1.8KV 120A D1Diode Array 1 ...
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220ABDiode Ar...
DIODE MODULE 1.4KV 59ADiode Array 1 Pair...
DIODE ARRAY GP 400V 20A TO3PNDiode Array...
MBR1050CT Datasheet/PDF