NSCT817-40LT1G Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
NSCT817-40LT1G-ND
Manufacturer Part#:
NSCT817-40LT1G
Product Category:
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer: ON Semiconductor
Short Description: TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23
More Detail: Bipolar (BJT) Transistor NPN 45V 100mA 100MHz 225m...
DataSheet: NSCT817-40LT1G datasheetNSCT817-40LT1G Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Obsolete
Transistor Type: NPN
Current - Collector (Ic) (Max): 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 45V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 700mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max): 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 250 @ 100mA, 1V
Power - Max: 225mW
Frequency - Transition: 100MHz
Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package: SOT-23-3 (TO-236)
Base Part Number: NSCT817
Description
Overview
The NSCT817-40LT1G is a NPN silicon switching transistor. It is a three-terminal bipolar junction transistor (BJT) with a recommended current of 400mA and a voltage rating of 40V. The NSCT817-40LT1G is designed for use in a variety of switching applications, such as motor, lamp and thermal-management switching. The transistor is designed with high accuracy and low voltage characteristics.