| Allicdata Part #: | SIT2001BI-S2-33E-3.686400ETR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT2001BI-S2-33E-3.686400E |
| Price: | $ 0.39 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | S.OXT.3 MM,25 PPM,3.6864MHZ |
| More Detail: | 3.686MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.... |
| DataSheet: | SIT2001BI-S2-33E-3.686400E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.34604 |
| 3000 +: | $ 0.33451 |
| 5000 +: | $ 0.32297 |
| 10000 +: | $ 0.31143 |
| Absolute Pull Range (APR): | -- |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 4.3mA |
| Height - Seated (Max): | 0.057" (1.45mm) |
| Size / Dimension: | 0.114" L x 0.064" W (2.90mm x 1.63mm) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 4.5mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Series: | SiT2001B |
| Frequency Stability: | ±25ppm |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | HCMOS, LVCMOS |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 3.686MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators such as SIT2001BI-S2-33E-3.686400E are electronic circuits that generate an electric current which is cyclical in nature. They are used in a variety of applications and are a vital component in modern electronic devices. This article will look at the application field and working principle of the abovementioned oscillator.
The SIT2001BI-S2-33E-3.686400E oscillator has a wide range of applications that makes it useful in various projects. It can be used as a clock oscillator in microcontrollers, memory cards, digital clocks, and audio-visual equipment among other gadgets. Additionally, this oscillator can be used as an audio feedback circuit in some audio equipment, as an RF phase locked loop in radio frequency applications, and as a signal generator in measurement and control systems.
The working principle of the SIT2001BI-S2-33E-3.686400E vibrator is based on a phenomenon called negative resistance. It relies on the fact that when the voltage across an element is increased, its resistance will decrease. The oscillator creates a circuit in which this phenomenon is evident. To identify and measure the oscillator frequency, an input voltage is introduced into the circuit, which causes the element to be off-balanced, resulting in a negative resistance. This negative resistance is what creates the oscillations or waves in the circuit, which in turn generate an output voltage.
The use of SIT2001BI-S2-33E-3.686400E oscillators is therefore an essential component in many electronic devices. Its wide range of application makes it a versatile and reliable part of any project. The aforementioned oscillator is able to generate reliable and accurate oscillations due to its working principles, which rely on the negative resistance phenomenon. Thus, this oscillator is an excellent option for any application in which a reliable and accurate waveform is required.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT2001BI-S2-33N-6.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC MEMS 6.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXN-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-16.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BM-S1-33E-20.480000G | SiTime | 2.62 $ | 250 | OSC MEMS20.48MHz MEMS (Si... |
| SIT2024BABS8-XXN-8.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC XO SOT23 B DRIVE 8MHZ... |
| SIT2025BI-S8-33E-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2025BI-S1-XXE-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2018BE-S2-33E-25.000000E | SiTime | 0.48 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.77 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33E-14.745600E | SiTime | 0.32 $ | 1000 | OSC MEMS 14.7456MHZ LVCMO... |
| SIT2024AABS8-33N-8.000000G | SiTime | 1.15 $ | 250 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | S.OXT.3 MM,25 PPM,3.6864M... |
| SIT2024AAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-XXE-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S2-33E-8.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-50.000000E | SiTime | 0.34 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AM-S3-33E-20.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 20.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AE-S3-XXN-16.000000E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400G | SiTime | 0.62 $ | 1000 | OSC MEMS 3.6864MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-18N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-8.192000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 8.1920MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S1-33E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.76 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33S-27.000000D | SiTime | 0.3 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2020BM-S2-33N-24.576000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 24.5760MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-33N-50.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AALS8-33E-22.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 22.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-1.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-28N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024AA-S2-33N-4.096000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2024BM-S3-33E-50.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S2-30E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-30.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 30.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-4.096000 | SiTime | 0.55 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S1-25E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BM-S3-33N-16.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BE-S3-33N-13.333333E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 13.333333MHZ LVC... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT2001BI-S2-33E-3.686400E Datasheet/PDF