| Allicdata Part #: | SIT2018BE-S2-33E-25.000000E-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT2018BE-S2-33E-25.000000E |
| Price: | $ 0.48 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMOS SMD |
| More Detail: | 25MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/... |
| DataSheet: | SIT2018BE-S2-33E-25.000000E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.42990 |
Specifications
| Frequency Stability: | ±25ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 4.4mA |
| Height - Seated (Max): | 0.057" (1.45mm) |
| Size / Dimension: | 0.114" L x 0.110" W (2.90mm x 2.80mm) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 4.5mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Series: | SiT2018 |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | LVCMOS |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 25MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
SIT2018BE-S2-33E-25.000000E refers to an oscillator that is used in the field of nanopositioning. This type of oscillator is based on nanotechnology and is used to create precise motion of nanoscale objects. It can be used in a variety of applications, such as in manufacturing, medical imaging, robotics and more.The working principle of the SIT2018BE-S2-33E-25.000000E oscillator is based on the concept of piezoelectricity. Piezoelectricity is a property that allows certain materials to create or detect mechanical stress at the nanoscale level. In this type of oscillator, a piezoelectric material is used to generate an electric field. This field then generates small vibrations that cause nanoscale objects to move.The SIT2018BE-S2-33E-25.000000E oscillator is used mostly in nanoscale manufacturing processes. It can be used to create small parts with extremely fine details. It can be used to detect faults in relatively inaccessible places, and it can also be used to create extremely precise movement of small objects.The oscillator also has some medical applications. It can be used to detect extremely small changes in the structure of cells, allowing doctors to detect the presence of diseases at an early stage. It can also be used to control microsurgical tools, allowing for more precise and safe operations.The SIT2018BE-S2-33E-25.000000E oscillator is also used in the field of robotics. It can be used to create precise movements of servo motors and actuators. The oscillator can also be used to detect small defects in robotic components, allowing for easier and faster maintenance.The SIT2018BE-S2-33E-25.000000E oscillator is a powerful tool for nanoscale manufacturing, robotics, medical research and other fields. Its precision and reliability makes it a valuable asset for businesses, scientists and engineers who need reliable nanoscale devices. Its potential for creating extremely precise and complex movements makes it an invaluable tool for a variety of applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "SIT2" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT2001BI-S2-33N-6.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC MEMS 6.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXN-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-16.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BM-S1-33E-20.480000G | SiTime | 2.62 $ | 250 | OSC MEMS20.48MHz MEMS (Si... |
| SIT2024BABS8-XXN-8.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC XO SOT23 B DRIVE 8MHZ... |
| SIT2025BI-S8-33E-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2025BI-S1-XXE-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2018BE-S2-33E-25.000000E | SiTime | 0.48 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.77 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33E-14.745600E | SiTime | 0.32 $ | 1000 | OSC MEMS 14.7456MHZ LVCMO... |
| SIT2024AABS8-33N-8.000000G | SiTime | 1.15 $ | 250 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | S.OXT.3 MM,25 PPM,3.6864M... |
| SIT2024AAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-XXE-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S2-33E-8.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-50.000000E | SiTime | 0.34 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AM-S3-33E-20.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 20.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AE-S3-XXN-16.000000E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400G | SiTime | 0.62 $ | 1000 | OSC MEMS 3.6864MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-18N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-8.192000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 8.1920MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S1-33E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.76 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33S-27.000000D | SiTime | 0.3 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2020BM-S2-33N-24.576000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 24.5760MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-33N-50.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AALS8-33E-22.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 22.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-1.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-28N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024AA-S2-33N-4.096000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2024BM-S3-33E-50.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S2-30E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-30.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 30.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-4.096000 | SiTime | 0.55 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S1-25E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BM-S3-33N-16.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BE-S3-33N-13.333333E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 13.333333MHZ LVC... |
Latest Products
SIT8225AC-GF-18E-25.00120...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-GF-18E-25.00062...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-GF-18E-25.00000...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-2F-18E-25.00120...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-2F-18E-25.00062...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT8225AC-2F-18E-25.00000...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT2018BE-S2-33E-25.000000E Datasheet/PDF