| Allicdata Part #: | SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E |
| Price: | $ 0.94 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMOS SMD |
| More Detail: | 10MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 2.25 V ~ 3.6... |
| DataSheet: | SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.84547 |
| Frequency Stability: | ±25ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | -- |
| Height - Seated (Max): | 0.057" (1.45mm) |
| Size / Dimension: | 0.114" L x 0.064" W (2.90mm x 1.63mm) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | AEC-Q100 |
| Current - Supply (Max): | 4.8mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Series: | SiT2024 |
| Voltage - Supply: | 2.25 V ~ 3.63 V |
| Output: | LVCMOS |
| Function: | Enable/Disable |
| Frequency: | 10MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators are electronic networking devices that are used to generate periodic electrical signals, which have various applications in a number of electronic systems. The SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E oscillator is one of these devices, and it has a wide range of applications and a unique working principle.
The SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E oscillator is a highly precise device, capable of operating in temperatures ranging from -20°C to +85°C. It is a hermetically sealed device, making it especially useful in harsh or extreme environments. Its wide operating temperature range and small package size make it well suited for many demanding applications, such as in the automotive industry, medical device, aerospace and defense, power management, and renewable energy.
The SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E oscillator is designed to generate a buffer signal that is very accurate over the entire operating temperature range. It is also designed to provide high levels of stability over varying conditions, such as temperature, vibration, and shock. The oscillator is ideal for use in portable and battery-powered applications, as it is power efficient and produces minimal noise.
The working principle of the SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E oscillator is based on a temperature-compensated crystal oscillator (TCXO). The oscillator contains a quartz crystal that, when subjected to a constant electric current, generates a repeating electrical signal. This signal is then amplified, filtered, and used to drive the oscillator’s clock output. The clock signal is further filtered to reduce jitter and noise, ensuring a high degree of accuracy and stable operation. In order to ensure that the oscillator operates at optimal levels in different temperature conditions, a temperature-sensing circuit is incorporated, which regulates the amplitude and frequency of the clock signal. It also improves the long-term stability of the oscillator, making it ideal for use in medical and aerospace applications.
In short, the SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E oscillator is a highly precise and accurate device that is designed for use in a wide range of applications. Its wide temperature range, low power consumption, and reliable operation make it a popular choice for many electronic systems. Furthermore, its temperature-compensated crystal oscillator design ensures that the oscillator is stable and accurate over varying environmental conditions, making it especially well-suited for use in medical and aerospace systems where accuracy and stability are paramount.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT2001BI-S2-33N-6.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC MEMS 6.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXN-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-16.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BM-S1-33E-20.480000G | SiTime | 2.62 $ | 250 | OSC MEMS20.48MHz MEMS (Si... |
| SIT2024BABS8-XXN-8.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC XO SOT23 B DRIVE 8MHZ... |
| SIT2025BI-S8-33E-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2025BI-S1-XXE-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2018BE-S2-33E-25.000000E | SiTime | 0.48 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.77 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33E-14.745600E | SiTime | 0.32 $ | 1000 | OSC MEMS 14.7456MHZ LVCMO... |
| SIT2024AABS8-33N-8.000000G | SiTime | 1.15 $ | 250 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | S.OXT.3 MM,25 PPM,3.6864M... |
| SIT2024AAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-XXE-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S2-33E-8.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-50.000000E | SiTime | 0.34 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AM-S3-33E-20.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 20.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AE-S3-XXN-16.000000E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400G | SiTime | 0.62 $ | 1000 | OSC MEMS 3.6864MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-18N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-8.192000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 8.1920MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S1-33E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.76 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33S-27.000000D | SiTime | 0.3 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2020BM-S2-33N-24.576000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 24.5760MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-33N-50.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AALS8-33E-22.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 22.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-1.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-28N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024AA-S2-33N-4.096000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2024BM-S3-33E-50.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S2-30E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-30.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 30.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-4.096000 | SiTime | 0.55 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S1-25E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BM-S3-33N-16.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BE-S3-33N-13.333333E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 13.333333MHZ LVC... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E Datasheet/PDF