| Allicdata Part #: | SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G |
| Price: | $ 0.53 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMOS SMD |
| More Detail: | 27MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 2.5 V... |
| DataSheet: | SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 0.47983 |
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 4.3µA |
| Height - Seated (Max): | 0.057" (1.45mm) |
| Size / Dimension: | 0.114" L x 0.064" W (2.90mm x 1.63mm) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 4.5mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Series: | SiT2001B |
| Voltage - Supply: | 2.5 V ~ 3.3 V |
| Output: | HCMOS, LVCMOS |
| Function: | Standby (Power Down) |
| Frequency: | 27MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators are electrical circuits capable of producing repetitive electrical signals, providing a prime source of clock signals for digital systems and timing elements for electronic systems. Among oscillators, the SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G oscillator is a popular choice for many applications because of its stability, dimension, reliability, and cost-effectiveness.
SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G oscillators come in a wide range of cases, including hermetic, TO-style, and surface mount packages. They are available in different frequencies, from 10 Mhz to 1 Ghz, making them suitable for a wide range of operating conditions and applications. These oscillators are designed to meet stringent military, aerospace, and industrial requirements and have excellent temperature stability.
Typically, these oscillators are used in a wide range of applications, including clocks and oscillator circuits, microprocessors and embedded controllers, smart cards, computer equipment, digital signal processors, and processors. They also find use in precision timing, PLL frequency synthesis, communication systems, and microwave equipment.
The SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G oscillator works by the feedback of the output signal back to the input. It contains a flexible crystal structure that is used to generate an input signal to the oscillator when oscillation is present in the circuit. The frequency of the output signal is determined by the characteristics of the quartz crystal.
The quartz crystal is piezoelectric, which means that it vibrates when a voltage is applied to it. The crystal creates a voltage, which is then amplified and output by the amplifier stage of the oscillator. This creates a stable output frequency that is independent of temperature and environmental changes.
To maintain the oscillation, the output of the amplifier stage is fed back to the oscillator control circuit. This is the feedback loop of the oscillator circuit, and it ensures that the oscillator maintains its frequency and stability. By adjusting the components within the circuit, the frequency of the oscillator can be tuned and adjusted over a given range.
In summary, the SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G oscillator is a highly versatile and reliable oscillator used in a variety of applications. Its design utilizes a quartz crystal to provide a stable and reliable frequency, independent of temperature and environmental changes, while its feedback mechanism ensures that the oscillator maintains its output frequency over a given range. As a result, the SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G oscillator is a popular choice for many applications, making it a common choice for many precision, communications, and embedded systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT2001BI-S2-33N-6.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC MEMS 6.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXN-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-16.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BM-S1-33E-20.480000G | SiTime | 2.62 $ | 250 | OSC MEMS20.48MHz MEMS (Si... |
| SIT2024BABS8-XXN-8.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC XO SOT23 B DRIVE 8MHZ... |
| SIT2025BI-S8-33E-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2025BI-S1-XXE-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2018BE-S2-33E-25.000000E | SiTime | 0.48 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.77 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33E-14.745600E | SiTime | 0.32 $ | 1000 | OSC MEMS 14.7456MHZ LVCMO... |
| SIT2024AABS8-33N-8.000000G | SiTime | 1.15 $ | 250 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | S.OXT.3 MM,25 PPM,3.6864M... |
| SIT2024AAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-XXE-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S2-33E-8.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-50.000000E | SiTime | 0.34 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AM-S3-33E-20.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 20.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AE-S3-XXN-16.000000E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400G | SiTime | 0.62 $ | 1000 | OSC MEMS 3.6864MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-18N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-8.192000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 8.1920MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S1-33E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.76 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33S-27.000000D | SiTime | 0.3 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2020BM-S2-33N-24.576000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 24.5760MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-33N-50.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AALS8-33E-22.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 22.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-1.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-28N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024AA-S2-33N-4.096000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2024BM-S3-33E-50.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S2-30E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-30.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 30.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-4.096000 | SiTime | 0.55 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S1-25E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BM-S3-33N-16.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BE-S3-33N-13.333333E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 13.333333MHZ LVC... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G Datasheet/PDF