| Allicdata Part #: | SIT2001BI-S3-33N-50.000000G-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT2001BI-S3-33N-50.000000G |
| Price: | $ 0.53 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMOS SMD |
| More Detail: | 50MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.3V ... |
| DataSheet: | SIT2001BI-S3-33N-50.000000G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 0.47983 |
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | -- |
| Height - Seated (Max): | 0.057" (1.45mm) |
| Size / Dimension: | 0.114" L x 0.064" W (2.90mm x 1.63mm) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 4.5mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Series: | SiT2001B |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | HCMOS, LVCMOS |
| Function: | -- |
| Frequency: | 50MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Oscillators
Oscillators are electronic circuits used for generating a periodic, or oscillating, electrical signal. Oscillators can be based on a wide range of circuitry, including digital, analog, mechanical or a combination of these. Oscillators have applications in a variety of fields, including telecommunications, radio systems, control systems, power supplies, radar and audio engineering.
SIT2001BI-S3-33N-50.000000G: This particular oscillator is an all-surface-mount, low-volume quartz-crystal oscillator. It operates at a frequency of 50.000000MHz with a very low phase noise (-178dBc/Hz). It is typically used for frequency synthesis, clock synchronization, and communication systems.
The SIT2001BI-S3-33N-50.000000G oscillator is widely used in applications such as: radio broadcast receivers, audio systems, security system receivers, radio modems, low-power transceivers, short-range radio receivers, and portable electronic devices. It is also used in sectors such as aerospace, automotive, medical, and industrial automation.
The working principle of this oscillator is based on a quartz crystal. This special component is made of crystalline quartz and is cut in a special shape. The surface of the crystal consists of two electrodes on either side which have a specific electrical load. An voltage is applied to the electrodes, and this causes the quartz crystal to become polarized. Then the crystal vibrates at a very precise frequency, and this makes it generates a periodic oscillating signal.
The output signal of the quartz crystal can reach an accuracy of several parts per billion. The quartz crystal oscillator is also known for its stability, which means that the frequency output is not easily affected by temperature changes or external disturbances. Moreover, this type of oscillator has a very low power consumption, making it suitable for use in battery-operated equipment or mobile applications.
In conclusion, the SIT2001BI-S3-33N-50.000000G oscillator is a reliable, all-surface-mount device that provides a precise, periodic signal output with low power consumption. It is suitable for a wide range of applications where tight tolerances and highly stable frequencies are required, making it an ideal solution for frequency-control applications in radio and other communication systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT2001BI-S2-33N-6.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC MEMS 6.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXN-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-16.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BM-S1-33E-20.480000G | SiTime | 2.62 $ | 250 | OSC MEMS20.48MHz MEMS (Si... |
| SIT2024BABS8-XXN-8.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC XO SOT23 B DRIVE 8MHZ... |
| SIT2025BI-S8-33E-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2025BI-S1-XXE-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2018BE-S2-33E-25.000000E | SiTime | 0.48 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.77 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33E-14.745600E | SiTime | 0.32 $ | 1000 | OSC MEMS 14.7456MHZ LVCMO... |
| SIT2024AABS8-33N-8.000000G | SiTime | 1.15 $ | 250 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | S.OXT.3 MM,25 PPM,3.6864M... |
| SIT2024AAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-XXE-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S2-33E-8.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 8.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-50.000000E | SiTime | 0.34 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-XXS-27.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AM-S3-33E-20.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 20.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AE-S3-XXN-16.000000E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S2-33E-3.686400G | SiTime | 0.62 $ | 1000 | OSC MEMS 3.6864MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-18N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-8.192000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 8.1920MHZ LVCMOS... |
| SIT2024AA-S2-XXE-10.000000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 10.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S1-33E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BELS3-XXN-16.000000G | SiTime | 0.76 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2001BC-S3-33S-27.000000D | SiTime | 0.3 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2020BM-S2-33N-24.576000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 24.5760MHZ LVCMO... |
| SIT2001BI-S3-33N-50.000000G | SiTime | 0.53 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024AALS8-33E-22.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 22.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BA-S8-33N-1.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 1.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S8-28N-125.000000G | SiTime | 0.83 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024AA-S2-33N-4.096000E | SiTime | 0.94 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2024BM-S3-33E-50.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 50.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2025BI-S2-30E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BA-S8-33N-30.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 30.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BAFS3-33E-4.000000E | SiTime | 0.75 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0000MHZ LVCMOS... |
| SIT2001BI-S3-33E-4.096000 | SiTime | 0.55 $ | 1000 | OSC MEMS 4.0960MHZ LVCMOS... |
| SIT2025BI-S1-25E-125.000000G | SiTime | 1.04 $ | 1000 | OSC MEMS 125.0000MHZ LVCM... |
| SIT2024BM-S3-33N-16.000000E | SiTime | 1.48 $ | 1000 | OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMO... |
| SIT2024BE-S3-33N-13.333333E | SiTime | 0.51 $ | 1000 | OSC MEMS 13.333333MHZ LVC... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT2001BI-S3-33N-50.000000G Datasheet/PDF