SKY67023-396LF RF/IF and RFID |
|
| Allicdata Part #: | 863-1572-6-ND |
| Manufacturer Part#: |
SKY67023-396LF |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | RF/IF and RFID |
| Manufacturer: | Skyworks Solutions Inc. |
| Short Description: | 2200-3000MHZ HIGH LINEAR LNA |
| More Detail: | RF Amplifier IC LTE, WiMax 2GHz ~ 3.0GHz 8-DFN (2x... |
| DataSheet: | SKY67023-396LF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Digi-Reel® |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Frequency: | 2GHz ~ 3.0GHz |
| P1dB: | 3.2dB |
| Gain: | 17.3dB |
| Noise Figure: | 0.89dB |
| RF Type: | LTE, WiMax |
| Voltage - Supply: | 5V |
| Current - Supply: | 100mA |
| Test Frequency: | 2.6GHz |
| Package / Case: | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (2x2) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
RF Amplifiers are widely used in different communication systems, especially wireless communication today.They are necessary for signal communication, amplification, transmission and reception.The SKY67023-396LF is a high-performance RF amplifiers that features low noise and high gain. It can be applied in cellular base station, wireless local area network (WLAN), Wi-Fi, and more.
The SKY67023-396LF is a high-power GaN Power Amplifier with a maximum output power of 21.7 dBm at 6.7 GHz and 30 dBm at 2.6 GHz. The power efficiency reaches 63% while applying 27 V supply voltage. This amplifier is designed for cellular base station, Wireless Local Area Network (WLAN), Wi-Fi applications. It is fabricated using SKYWORKS\' 0.15 um GaN technology. The increased efficiency of 0.15 um technology reduces the need for higher voltage while operating the device.
The SKY67023-396LF features a low noise figure of 1.7-2.2 dB (wider than normal) over a wide frequency range, ensuring low distortion and improved signal-to-noise ratio. The power added efficiency (PAE) reaches 63%. Other features of SKY67023-396LF include high output power, output power control, temperature control and adjustable input power for maximum stability. SKY67023-396LF have better linearity, high RF power and extremely low noise figure.
SKY67023-396LF’s working principle is based on the principle of conversion from direct current (DC) to radio frequency (RF). DC is continuously supplied into the amplifier and the amplifier circuits amplify the energy and convert it into RF signal. The RF signal is then used for communication. The gain and output power of the amplifier are determined by the input power and the efficiency of the components used in the circuit. The higher the input power, the higher will be the gain and output power.
The SKY67023-396LF is ideal for applications in cellular base station, wireless local area network (WLAN), Wi-Fi and more. It has a wide frequency range, providing low noise and high gain performance. The low noise figure and high power output make it well suited for high performance RF applications. The power efficiency of SKY67023-396LF amplifier circuit ensures that less power is consumed while operating the device. It is designed with temperature control and adjustable input power for maximum stability. The working principle of SKY67023-396LF is based on the conversion of DC to RF and it can be used for various purposes including signal communication, amplification, transmission, and reception.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SKY67150-396LF | Skyworks Sol... | 1.99 $ | 6000 | IC RF LNA 2.2GHZ 8DFNRF A... |
| SKY65050-372LF | Skyworks Sol... | 0.62 $ | 1000 | IC PHEMT 2.4GHZ 70MA LN S... |
| SKY65708-51 | Skyworks Sol... | -- | 1000 | IC AMP LNA GPS/GNSS PREFI... |
| SKY66288-11-EVB | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 4 | EVALUATION BOARD SKY66288... |
| SKY65174-21 | Skyworks Sol... | -- | 1000 | IC AMP 2.4GHZ 10MCMRF Amp... |
| SKY65084-360LF | Skyworks Sol... | -- | 1000 | IC AMP 1.5-2.4GHZ LN 8QFN... |
| SKY65006-348LF | Skyworks Sol... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP 2.5GHZ 16-QFNRF Am... |
| SKY65148-31 | Skyworks Sol... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER AMPLIFIERRF Ampl... |
| SKY65017-70LF | Skyworks Sol... | -- | 12000 | IC AMP INGAP LF-6GHZ SOT-... |
| SKY66297-11-EVB | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 14 | EVALUATION BOARD SKY66297... |
| SKY66105-11-EVB | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 2 | EVALUATION BOARD SKY66105... |
| SKY66185-11-EVB | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 2 | EVALUATION BOARD SKY66185... |
| SKY66299-11-EVB | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 2 | EVALUATION BOARD SKY66299... |
| SKY66002-11 | Skyworks Sol... | 0.99 $ | 1000 | IC AMP 1930-1990MHZ BAND ... |
| SKY67150-396EK1 | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 3 | EVAL BOARD RF LNA SKY6715... |
| SKY66101-11 | Skyworks Sol... | 1.19 $ | 1000 | 902-928 MHZ HIGH POWER FE... |
| SKY65015-70LF | Skyworks Sol... | 0.99 $ | 14 | IC AMP INGAP LF-6GHZ SOT-... |
| SKY67130-396LF-EVB | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 2 | SKY67130-396LF EVAL BRD |
| SKY66295-11-EVB | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 0 | EVALUATION BOARD SKY66295... |
| SKY65049-360LF | Skyworks Sol... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP 1.7-2.4GHZ LN 8QFN... |
| SKY65016-70LF | Skyworks Sol... | -- | 6000 | IC INGAP AMP 3GHZ SOT-89R... |
| SKY66291-11-EVB | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 1 | EVALUATION BOARD SKY66291... |
| SKY67106-306EK2 | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 1 | EVAL BOARD FOR SKY67106-3... |
| SKY65903-11 | Skyworks Sol... | 0.97 $ | 1000 | GPS LNA WITH PRE & POST F... |
| SKY65048-360LF | Skyworks Sol... | 1.04 $ | 1000 | IC AMP 0.7-1.2GHZ LN 8QFN... |
| SKY67110-396LF | Skyworks Sol... | 4.38 $ | 2977 | IC AMP DRIVERRF Amplifier... |
| SKY66113-11EK1 | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 8 | EVAL BOARD FOR SKY66113-1... |
| SKY65364-21EK1 | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 4 | EVALUATION BOARD SKY65364... |
| SKY66181-11 | Skyworks Sol... | 4.75 $ | 1000 | LINEAR POWER AMPLIFIERRF ... |
| SKY67107-306LF | Skyworks Sol... | 4.38 $ | 5877 | RF AMP 2.8GHZ TWO STAGE 1... |
| SKY65405-21EK1 | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 1000 | BOARD EVAL FOR SKY65405-2... |
| SKY65013-92LF | Skyworks Sol... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP INGAP LF-12GHZ SC-... |
| SKY66112-11 | Skyworks Sol... | -- | 1000 | CONNECTED HOME/WEARABLEBL... |
| SKY67100-396LF-EVB | Skyworks Sol... | 72.9 $ | 3 | BOARD EVAL FOR SKY67100-3... |
| SKY65038-70LF | Skyworks Sol... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP GP LN 250M-6GHZ SO... |
| SKY65040-360LF | Skyworks Sol... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP LO-NOISE 1.5-2.4GH... |
| SKY65971-11 | Skyworks Sol... | 0.29 $ | 1129 | 256 QAM LNA WITH BYPASSRF... |
| SKY67012-396LF | Skyworks Sol... | 0.0 $ | 1000 | RF AMP 600MHZ LNA 8DFNRF ... |
| SKY67159-396LF-EVB | Skyworks Sol... | 0.0 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR SKY67159-3... |
| SKY65383-11 | Skyworks Sol... | 1.62 $ | 1000 | HIGH POWER 2.4-GHZ FEMRF ... |
IC MMIC AMP LNA PHEMT 6-DFNRF Amplifier ...
MODULE GSMRF Amplifier IC CDMA, GSM, EDG...
IC PWR AMP HBT INGAP 8-MSOPRF Amplifier ...
MOD LNA GPS FRONT END 9MCOBRF Amplifier ...
IC AMP RF LDMOS 45W H33265-8RF Amplifier...
IC RF AMP 0.5W PA 1GHZ 16QFNRF Amplifier...
SKY67023-396LF Datasheet/PDF