| Allicdata Part #: | F8144TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SLD8S36A |
| Price: | $ 1.95 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | TVS DIODE 36.5V 58.1V SMTO-263 |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SLD8S36A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 500 +: | $ 1.77890 |
| 1000 +: | $ 1.50028 |
Specifications
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 58.1V |
| Supplier Device Package: | SMTO-263 |
| Package / Case: | Nonstandard SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | Automotive |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 7000W (7kW) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 121A |
| Series: | Automotive, AEC-Q101, SLD8S |
| Voltage - Breakdown (Min): | 40V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 36.5V |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
SLD8S36A is a low capacitance, low clamping voltage, fast response, and bidirectional transient voltage suppressor (TVS). It is an ideal solution for protecting a signal from ESD events and other electrical fast transients (EFT) on the communication lines, such as digital interfaces. This TVS device is widely used for data communication lines, such as USB, IEEE1394, FireWire, and HDMI, in order to protect the downstream ports. The operating range for SLD8S36A is from 0V to 36V, and it offers continuous reverse operation in case of flaws or faults.The working of TVS –diodes is quite simple. It is essentially a zener diode that can be connected directly to a power source or a signal line. When the voltage applied is below the breakdown voltage, the device acts as a low impedance path, blocking the current flow and protecting the circuit from high voltage damage. When the voltage applied across the junction exceeds the breakdown voltage, the diode enters into a breakdown mode and the current starts flowing. This current is limited by a predetermined value and the surge is absorbed by the diode.SLD8S36A is designed to protect data interface compliant with the standard USB2.0 and USB3.0, IEEE1394, FireWire and HDMI. It has a peak power dissipation of 2 W and can sustain a maximum energy of 1000 watts during a single ESD event. It is suitable for applications requiring low capacitance and small form factor. The wide operating range of 0V to 36V combined with low clamping voltage ensures that the signal integrity is maintained with minimum distortion.The ESD protection parameters of SLD8S36A are optimized for both common and product-specific performance requirements. The device offers excellent ESD protection, with its peak pulse power up to 2W and its pulse width rating up to 0.5. amp over the operating temperature range of -55°C to 125°C. Additionally, the device offers breakthrough values in stand-off voltage and capacitance reduction due to its ultra-low parasitic capacitance. The SLD8S36A is also highly immune to EFT and surge surges due to its fast response time in the nanosecond range.SLD8S36A is available in the popular SOT23-5L package which provides a superior board-level solution for applications requiring multiple protected ports. The device is used in circuits with environmental, industrial and automotive standards for reliable operation in challenging conditions. It also features an adjustable stand-off voltage, low leakage current and low capacitance. The device also provides excellent protection against ESD and EFT transients.In conclusion, due to its low clamping voltage, excellent ESD protection, fast response time, wide operating range, adjustable stand-off voltage and low capacitance, SLD8S36A is an ideal solution for applications requiring reliable and robust protection of communication lines such as USB, IEEE1394, FireWire and HDMI. It can also protect circuits with environmental, industrial and automotive standards against ESD and EFT transients. This low capacitance, low clamping voltage, fast response, and bidirectional transient voltage suppressor is the right choice for protecting high speed communication lines from ESD events and other electrical fast transients.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "SLD8" Included word is 22
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SLD8S18A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V SMTO-... |
| SLD8S16A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 16V 26V SMTO-26... |
| SLD8S40A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 40V 64.5V SMTO-... |
| SLD8S48A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 48V 77.4V SMTO-... |
| SLD8S45A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | AUTO TVS SMTO HI-POWER |
| SLD8S28A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 28V 45.4V SMTO-... |
| SLD8S14A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 500 | TVS DIODE 14V 23.2V SMTO-... |
| SLD8S27A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 27V 43.6V SMTO-... |
| SLD8S36A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 36.5V 58.1V SMT... |
| SLD8S57A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 57V 92.7V SMTO-... |
| SLD8S12A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 19.9V SMTO-... |
| SLD8S51A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | AUTO TVS SMTO HI-POWER |
| SLD8S43A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V SMTO-... |
| SLD8S13A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 21.5V SMTO-... |
| SLD8S22A | Littelfuse I... | 1.5 $ | 16337 | TVS DIODE 22V 35.5V SMTO-... |
| SLD8S26A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V SMTO-... |
| SLD8S24A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 38.9V SMTO-... |
| SLD8S33A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 3000 | TVS DIODE 33V 53.3V SMTO-... |
| SLD8S17A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 17V 27.6V SMTO-... |
| SLD8S20A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 20V 32.4V SMTO-... |
| SLD8S30A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V SMTO-... |
| SLD8S15A | Littelfuse I... | 1.95 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24.4V SMTO-... |
Latest Products
SMCJ6053/TR13
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
VTVS8V5GSMF-HM3-18
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
MRT100KP350CAE3
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
MRT100KP170CA
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
MP6KE8.2AE3
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
MP5KE78AE3
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SLD8S36A Datasheet/PDF