| Allicdata Part #: | SMAJ16CA-QH-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMAJ16CA-QH |
| Price: | $ 0.13 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Short Description: | TVS DIODE 16V 26V SMA |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SMAJ16CA-QH Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 4000 +: | $ 0.11586 |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 15.3A |
| Supplier Device Package: | SMA (DO-214AC) |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | Automotive |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 400W |
| Series: | Automotive, AEC-Q101, SMAJ |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 26V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 17.8V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 16V |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TVS - Diodes (Transient Voltage Suppressors) are components that protect devices against overvoltage. The SMAJ16CA-QH is a TVS diode with a commonly used unidirectional configuration. This diode is designed as a surface mount option for circuit board applications.
The SMAJ16CA-QH can be used to protect against several types of voltage disturbances, including electrostatic discharge and surges such as lightning. It is designed to absorb voltage and dissipate power to the surrounding environment with minimal disruption to the circuit. This TVS diode is also designed to provide an IEC Level 3 ESD protection for many different devices.
The SMAJ16CA-QH is designed to be used in a wide range of applications, including automotive, aviation, desktop and notebook computer, industrial instrumentation and medical equipment. It can also be used to protect power supplies, communication lines and other sensitive circuits from overvoltage conditions.
The working principle of the SMAJ16CA-QH is quite simple. When an overvoltage occurs, the diode acts as a low impedance return path for the current and absorbs the voltage. This will reduce the voltage to a safe level and protect the circuit.
The SMAJ16CA-QH has a variety of protective features designed to provide reliable protection against overvoltage events. It includes an internal ESD protection scheme, TVS Diode capacitance, low clamping voltage, fast response time, and flexibility. In addition, the SMAJ16CA-QH is also RoHS compliant, making it a suitable choice for a number of applications.
The SMAJ16CA-QH is a versatile device with many applications, making it one of the most popular TVS diodes on the market. It is designed to provide reliable protection from a variety of sources of overvoltage, with features that provide superior performance. With an easy to install surface mount design, the SMAJ16CA-QH is an invaluable asset in a number of different applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMAJ13-E3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 23.8V DO214... |
| SMAJ60CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 60V 96.8V DO214... |
| SMAJ26A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ7.5CATR | SMC Diode So... | 0.04 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V SMA |
| SMAJ43AHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ64CA R3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 64V 103V DO214A... |
| SMAJ150CAHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 150V 243V DO214... |
| SMAJ51CAHE3/61 | Vishay Semic... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V DO214... |
| SMAJ43E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 76.7V DO214... |
| SMAJ5939B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 39V 1.5W DO21... |
| SMAJ4460CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ4463E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ24A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 28800 | TVS DIODE 24V 38.9V DO214... |
| SMAJ5927B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 12V 1.5W DO21... |
| SMAJ36HE3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 36V 64.3V DO214... |
| SMAJ18HE3/61 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 32.2V DO214... |
| SMAJ12A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 12V 19.9V DO214... |
| SMAJP4KE43A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 36.8V 59.3V DO2... |
| SMAJ6.0CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.3V DO214A... |
| SMAJ40C | Littelfuse I... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 40V 67.73V DO21... |
| SMAJ78A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMAJ90CAHM2G | Taiwan Semic... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 90V 146V DO214A... |
| SMAJ15CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24.4V SMA |
| SMAJ58CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 93.6V SMA |
| SMAJ30A-M3/61 | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V DO214... |
| SMAJ43CA-M3/5A | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ130CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 130V 209V DO214... |
| SMAJ85CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 85V 137V DO214A... |
| SMAJ43CAHE3/5A | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ26CAE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ530-E3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 477V 760V DO214... |
| SMAJ18CA-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V SMA |
| SMAJ6.0 | Littelfuse I... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.82V DO214... |
| SMAJ4752A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 1W DO214A... |
| SMAJ4747AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 2W DO214A... |
| SMAJ5935CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 27V 3W DO214A... |
| SMAJ6489E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO2... |
| SMAJ18A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 14400 | TVS DIODE 18V 29.2V DO214... |
| SMAJ6.5A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 15000 | TVS DIODE 6.5V 11.2V DO21... |
| SMAJ300A | Littelfuse I... | 0.12 $ | 5000 | TVS DIODE 300V 486V DO214... |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SMAJ16CA-QH Datasheet/PDF