| Allicdata Part #: | SMAJ300ALFTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMAJ300A |
| Price: | $ 0.12 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | TVS DIODE 300V 486V DO214AC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SMAJ300A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 5000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 5000 +: | $ 0.10670 |
| 10000 +: | $ 0.09934 |
| 25000 +: | $ 0.09812 |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 486V |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 400W |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 800mA |
| Series: | SMAJ |
| Voltage - Breakdown (Min): | 335V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 300V |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TVS (Transient Voltage Suppressors) diodes are a type of semiconductor device mainly used to protect electronic components from voltage spikes. The SMAJ300A TVS diode is a small bidirectional overvoltage protection diode that absorbs transient voltages and provides protection from indirect lightning, electrical fast transients, power cross, and electrostatic discharges. SMAJ300A is typically used in automotive and industrial applications where reliability and performance are critical.
The SMAJ300A TVS diode consists of two opposite parallel contacts connected with a semiconductor material that can switch between its high and low-resistance states depending on the amount of voltage applied. When a given voltage is applied, the diode\'s resistor turns from high-resistance to low and allows current flow. The opposite happens if the voltage drops again. The diode acts as a switch, allowing current to flow only when needed, thus protecting the electronic components attached to it.
The SMAJ300A TVS diode is rated for a maximum voltage of 12V and a maximum power dissipation of 500mW. It has a surge rating of 600W per 10/1000µs. The TVS diode operates in a temperature range of -55 to +125°C. It comprises a low dynamic resistance in the range of 1-2 Ω, making it suitable for high-speed switching applications.
The SMAJ300A TVS diode has a wide range of applications as it can be used in a variety of different fields and electronics. It can be used in the automotive industry for protecting against unwanted surges in the electrical system in extreme weather conditions. It can also be used in consumer electronics to protect against electrical noise from nearby cellular phones or other electronic devices. It can also be used in industrial applications to protect against unexpected overvoltage or power spikes.
The working principle of the SMAJ300A TVS diode is relatively simple. When the voltage on the diode exceeds the maximum reverse voltage rating, it triggers and becomes a low impedance path for current, thus allowing current to pass. This current can then be diverted to ground, thus protecting the attached electronic components against excessive voltage. When the voltage decreases, the diode becomes an open circuit, thus cutting current off.
In conclusion, the SMAJ300A TVS diode is a robust and reliable overvoltage protection diode that is suitable for a wide range of applications. It is designed to provide protection from indirect lightning, voltage transients, power cross, and electrostatic discharges. With its low dynamic resistance, it is suitable for high-speed switching applications as well. It also has a wide temperature range, allowing it to be used in harsh environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMAJ13-E3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 23.8V DO214... |
| SMAJ60CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 60V 96.8V DO214... |
| SMAJ26A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ7.5CATR | SMC Diode So... | 0.04 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V SMA |
| SMAJ43AHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ64CA R3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 64V 103V DO214A... |
| SMAJ150CAHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 150V 243V DO214... |
| SMAJ51CAHE3/61 | Vishay Semic... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V DO214... |
| SMAJ43E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 76.7V DO214... |
| SMAJ5939B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 39V 1.5W DO21... |
| SMAJ4460CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ4463E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ24A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 28800 | TVS DIODE 24V 38.9V DO214... |
| SMAJ5927B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 12V 1.5W DO21... |
| SMAJ36HE3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 36V 64.3V DO214... |
| SMAJ18HE3/61 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 32.2V DO214... |
| SMAJ12A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 12V 19.9V DO214... |
| SMAJP4KE43A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 36.8V 59.3V DO2... |
| SMAJ6.0CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.3V DO214A... |
| SMAJ40C | Littelfuse I... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 40V 67.73V DO21... |
| SMAJ78A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMAJ90CAHM2G | Taiwan Semic... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 90V 146V DO214A... |
| SMAJ15CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24.4V SMA |
| SMAJ58CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 93.6V SMA |
| SMAJ30A-M3/61 | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V DO214... |
| SMAJ43CA-M3/5A | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ130CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 130V 209V DO214... |
| SMAJ85CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 85V 137V DO214A... |
| SMAJ43CAHE3/5A | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ26CAE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ530-E3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 477V 760V DO214... |
| SMAJ18CA-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V SMA |
| SMAJ6.0 | Littelfuse I... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.82V DO214... |
| SMAJ4752A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 1W DO214A... |
| SMAJ4747AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 2W DO214A... |
| SMAJ5935CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 27V 3W DO214A... |
| SMAJ6489E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO2... |
| SMAJ18A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 14400 | TVS DIODE 18V 29.2V DO214... |
| SMAJ6.5A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 15000 | TVS DIODE 6.5V 11.2V DO21... |
| SMAJ300A | Littelfuse I... | 0.12 $ | 5000 | TVS DIODE 300V 486V DO214... |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SMAJ300A Datasheet/PDF