| Allicdata Part #: | SMAJ24A-E3/61GITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMAJ24A-E3/61 |
| Price: | $ 0.08 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | TVS DIODE 24V 38.9V DO214AC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SMAJ24A-E3/61 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 28800 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 0.08000 |
| 10 +: | $ 0.07760 |
| 100 +: | $ 0.07600 |
| 1000 +: | $ 0.07440 |
| 10000 +: | $ 0.07200 |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 10.3A |
| Base Part Number: | SMAJ |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 400W |
| Series: | TransZorb® |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 38.9V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 26.7V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 24V |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Transient Voltage Suppressors (TVS) diodes, such as the SMAJ24A-E3/61, are designed to protect sensitive circuits from transient electrical overstress. Transient electrical overstress is caused by a rapid increase of voltage in a circuit, which if not dealt with can potentially cause permanent damage to circuitry and components. In order to prevent such damage, TVS devices are employed at the location of the sensitive circuits to clamp the voltage. When the voltage reaches the threshold of the TVS, the diode will begin to conduct current, thus providing protection for the circuit.
The SMAJ24A-E3/61 is specifically designed to protect sensitive circuitry from Transient Voltage Suppression (TVS). It is a dual common cathode TVS diode which offers up to 24V clamping voltage, and is capable of suppressing up to 600W of peak pulse power. This device is in a leadless SMA package which allows for a more compact design.
The SMAJ24A-E3/61 is specifically designed for use as a protection device in high frequency applications such as switching power supplies, DC/DC converters, and portable digital electronic devices. It is particularly well suited for applications involving transient conditions caused by Electro Static Discharge (ESD) or lightning. The device is rated for operating temperatures up to 125°C, allowing it to be used in demanding automotive and industrial applications.
The SMAJ24A-E3/61 works by clamping the voltage when a sufficient pulse of current passes through the diode. The diode is rated to clamp 600W of pulse power, which is more than adequate for most transient applications. The device is constructed from a Schottky diode, that consists of a semiconductor PN junction diode connected to a metal contact. Since the metal contact is at the same potential as the PN junction, when the voltage reaches the diode\'s threshold, the diode conducts current and clamps the voltage in the circuit.
The SMAJ24A-E3/61 is designed to protect sensitive circuits from transient electrical overstress, and is ideal for a wide range of applications. It is capable of handling up to 600W of peak pulse power, which makes it suitable for applications involving high frequency transients such as those caused by ESD or lightning. Its leadless SMA package allows for a compact design, and its rated operating temperature up to 125°C makes it suitable for demanding automotive and industrial applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMAJ13-E3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 23.8V DO214... |
| SMAJ60CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 60V 96.8V DO214... |
| SMAJ26A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ7.5CATR | SMC Diode So... | 0.04 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V SMA |
| SMAJ43AHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ64CA R3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 64V 103V DO214A... |
| SMAJ150CAHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 150V 243V DO214... |
| SMAJ51CAHE3/61 | Vishay Semic... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V DO214... |
| SMAJ43E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 76.7V DO214... |
| SMAJ5939B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 39V 1.5W DO21... |
| SMAJ4460CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ4463E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ24A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 28800 | TVS DIODE 24V 38.9V DO214... |
| SMAJ5927B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 12V 1.5W DO21... |
| SMAJ36HE3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 36V 64.3V DO214... |
| SMAJ18HE3/61 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 32.2V DO214... |
| SMAJ12A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 12V 19.9V DO214... |
| SMAJP4KE43A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 36.8V 59.3V DO2... |
| SMAJ6.0CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.3V DO214A... |
| SMAJ40C | Littelfuse I... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 40V 67.73V DO21... |
| SMAJ78A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMAJ90CAHM2G | Taiwan Semic... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 90V 146V DO214A... |
| SMAJ15CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24.4V SMA |
| SMAJ58CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 93.6V SMA |
| SMAJ30A-M3/61 | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V DO214... |
| SMAJ43CA-M3/5A | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ130CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 130V 209V DO214... |
| SMAJ85CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 85V 137V DO214A... |
| SMAJ43CAHE3/5A | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ26CAE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ530-E3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 477V 760V DO214... |
| SMAJ18CA-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V SMA |
| SMAJ6.0 | Littelfuse I... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.82V DO214... |
| SMAJ4752A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 1W DO214A... |
| SMAJ4747AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 2W DO214A... |
| SMAJ5935CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 27V 3W DO214A... |
| SMAJ6489E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO2... |
| SMAJ18A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 14400 | TVS DIODE 18V 29.2V DO214... |
| SMAJ6.5A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 15000 | TVS DIODE 6.5V 11.2V DO21... |
| SMAJ300A | Littelfuse I... | 0.12 $ | 5000 | TVS DIODE 300V 486V DO214... |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SMAJ24A-E3/61 Datasheet/PDF