| Allicdata Part #: | SMAJ43E3/TR13-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMAJ43E3/TR13 |
| Price: | $ 0.11 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Short Description: | TVS DIODE 43V 76.7V DO214AC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | SMAJ43E3/TR13 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 5000 +: | $ 0.09592 |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 6.5A |
| Base Part Number: | SMAJ43 |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 500W |
| Series: | -- |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 76.7V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 47.8V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 43V |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The SMAJ43E3/TR13 is an ultra-reliable, ultra-low capacitance transil diode used in TVS - Diodes applications. This diode is specifically designed for surge and overvoltage protection, with a high level of electromechanical reliability. The device is bidirectional for use in signal line protection, and is also suitable for ac/dc applications. This device is rated for up to 43V of reverse standoff voltage and a peak pulse current of 13A for both unidirectional and bidirectional applications. It has an ultra-low dynamic capacitance of less than 3pF, making it ideal for many TVS applications, particularly in high-speed digital systems.
The working principle of the SMAJ43E3/TR13 is relatively simple. The device is composed of two semiconductor p-n junctions connected together in series and forming a structure known as a back-to-back diode. When an excessive voltage is applied to either the anode or the cathode, one of the p-n junctions will become forward-biased and the other p-n junction will become reverse-biased. This creates a current-carrying path between the anode and the cathode, allowing the current to be diverted away from sensitive components on the circuit.
The SMAJ43E3/TR13 is designed to respond quickly to sudden increases in voltage, limiting the overvoltage to a safe level and protecting the sensitive components on the circuit. The device is also designed to have a low capacitance, which reduces the amount of energy stored between the anode and the cathode. This is essential in high-speed digital systems, which require fast response times and a minimal amount of energy stored in the device.
The SMAJ43E3/TR13 is a simple, reliable, and cost-effective solution for protecting electronics from overvoltage and surge damage. Its low capacitance makes it ideal for use in high-speed digital systems, while its high level of electromechanical reliability ensures long-term use. The device is also available in surface-mount and through-hole packages, making it easy to integrate into any application.
The SMAJ43E3/TR13 is an ideal solution for a wide variety of TVS applications, from protecting laptop computers to minimizing electromagnetic interference in communication systems. The device\'s low capacitance and high level of reliability make it the perfect choice for the most demanding TVS applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMAJ13-E3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 23.8V DO214... |
| SMAJ60CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 60V 96.8V DO214... |
| SMAJ26A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ7.5CATR | SMC Diode So... | 0.04 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V SMA |
| SMAJ43AHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ64CA R3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 64V 103V DO214A... |
| SMAJ150CAHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 150V 243V DO214... |
| SMAJ51CAHE3/61 | Vishay Semic... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V DO214... |
| SMAJ43E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 76.7V DO214... |
| SMAJ5939B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 39V 1.5W DO21... |
| SMAJ4460CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ4463E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ24A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 28800 | TVS DIODE 24V 38.9V DO214... |
| SMAJ5927B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 12V 1.5W DO21... |
| SMAJ36HE3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 36V 64.3V DO214... |
| SMAJ18HE3/61 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 32.2V DO214... |
| SMAJ12A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 12V 19.9V DO214... |
| SMAJP4KE43A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 36.8V 59.3V DO2... |
| SMAJ6.0CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.3V DO214A... |
| SMAJ40C | Littelfuse I... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 40V 67.73V DO21... |
| SMAJ78A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMAJ90CAHM2G | Taiwan Semic... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 90V 146V DO214A... |
| SMAJ15CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24.4V SMA |
| SMAJ58CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 93.6V SMA |
| SMAJ30A-M3/61 | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V DO214... |
| SMAJ43CA-M3/5A | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ130CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 130V 209V DO214... |
| SMAJ85CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 85V 137V DO214A... |
| SMAJ43CAHE3/5A | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ26CAE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ530-E3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 477V 760V DO214... |
| SMAJ18CA-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V SMA |
| SMAJ6.0 | Littelfuse I... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.82V DO214... |
| SMAJ4752A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 1W DO214A... |
| SMAJ4747AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 2W DO214A... |
| SMAJ5935CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 27V 3W DO214A... |
| SMAJ6489E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO2... |
| SMAJ18A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 14400 | TVS DIODE 18V 29.2V DO214... |
| SMAJ6.5A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 15000 | TVS DIODE 6.5V 11.2V DO21... |
| SMAJ300A | Littelfuse I... | 0.12 $ | 5000 | TVS DIODE 300V 486V DO214... |
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
SMAJ43E3/TR13 Datasheet/PDF