| Allicdata Part #: | SMAJ4476E3/TR13-ND |
| Manufacturer Part#: |
SMAJ4476E3/TR13 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Short Description: | DIODE ZENER 30V 1.5W DO214AC |
| More Detail: | Zener Diode 30V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (S... |
| DataSheet: | SMAJ4476E3/TR13 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 30V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 1.5W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 20 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50nA @ 24V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 200mA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMAJ) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes - Zener - Single - SMAJ4476E3/TR13 Application Field and Working Principle
The SMAJ4476E3/TR13 is a surface-mount zener diode from Bourns. It features an operating temperature range from -65°C to +175°C and a power dissipation of 600 mW max. It provides an operating voltage between 5.1 and 5.6 V and a maximum reverse current of 500 mA. This diode is intended for protector circuits, U.V. exposure meters, static protection, voltage regulator, and similar applications.
The SMAJ4476E3/TR13 is a very simple device. It is made with two zener diodes connected in parallel and a voltage dividing resistor array inside the package. The diodes are connected so that they are in series, with the zener diode function being to limit the reverse current that can pass through the diodes.
The Zener diode works by providing a reverse voltage that is higher than the voltage applied across the circuit. If a high-enough voltage is applied to the circuit, the Zener diode can fire and divert the voltage away from the circuit. The voltage from the Zener diode is then returned to the point of origin. If the applied voltage is not high enough to trigger the diode, the voltage of the circuit will remain stable.
The resistor array acts as a voltage divider, reducing the effect of the Zener diode. As the applied voltage reaches the level of the Zener diode\'s breakdown voltage, the resistor array reduces the voltage issued by the diode, bringing it back down to the original level. This allows the diode to remain effective even at lower voltages.
The SMAJ4476E3/TR13 provides a maximum reverse voltage of 5.6 V, a maximum forward voltage of 6 V, and a maximum reverse current of 500 mA. It also provides a dynamic impedance of 4 Ω and an operating temperature range of -65°C to 175°C. With these specifications, the diode can provide effective voltage regulation and protection against transient voltages.
Due to its low capacitance and high frequency operation, the SMAJ4476E3/TR13 is ideal for applications that require protection from transients, such as automotive and telecommunications systems. It also provides protection for U.V. exposure meters, static protection for static sensitive devices, and voltage regulation for digital circuits.
The SMAJ4476E3/TR13 is a great choice for a variety of scenarios due to its simple construction, relatively low cost, and reliable performance. Even in applications where cost is a major factor, such as in consumer electronics or automotive applications, the cost of the diode is well worth the reliability it provides.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SMAJ13-E3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 13V 23.8V DO214... |
| SMAJ60CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 60V 96.8V DO214... |
| SMAJ26A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ7.5CATR | SMC Diode So... | 0.04 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V SMA |
| SMAJ43AHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ64CA R3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 64V 103V DO214A... |
| SMAJ150CAHR3G | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 150V 243V DO214... |
| SMAJ51CAHE3/61 | Vishay Semic... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V DO214... |
| SMAJ43E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 76.7V DO214... |
| SMAJ5939B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 39V 1.5W DO21... |
| SMAJ4460CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ4463E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO2... |
| SMAJ24A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 28800 | TVS DIODE 24V 38.9V DO214... |
| SMAJ5927B-TP | Micro Commer... | 0.08 $ | 7500 | DIODE ZENER 12V 1.5W DO21... |
| SMAJ36HE3/5A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 36V 64.3V DO214... |
| SMAJ18HE3/61 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 32.2V DO214... |
| SMAJ12A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 5000 | TVS DIODE 12V 19.9V DO214... |
| SMAJP4KE43A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 36.8V 59.3V DO2... |
| SMAJ6.0CA-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.3V DO214A... |
| SMAJ40C | Littelfuse I... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 40V 67.73V DO21... |
| SMAJ78A-E3/5A | Vishay Semic... | 0.06 $ | 1000 | TVS DIODE 78V 126V DO214A... |
| SMAJ90CAHM2G | Taiwan Semic... | 0.07 $ | 1000 | TVS DIODE 90V 146V DO214A... |
| SMAJ15CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 15V 24.4V SMA |
| SMAJ58CA-Q | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 58V 93.6V SMA |
| SMAJ30A-M3/61 | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 30V 48.4V DO214... |
| SMAJ43CA-M3/5A | Vishay Semic... | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ130CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 130V 209V DO214... |
| SMAJ85CA-M3/61 | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 85V 137V DO214A... |
| SMAJ43CAHE3/5A | Vishay Semic... | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V DO214... |
| SMAJ26CAE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.11 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V DO214... |
| SMAJ530-E3/61 | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | TVS DIODE 477V 760V DO214... |
| SMAJ18CA-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V SMA |
| SMAJ6.0 | Littelfuse I... | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.82V DO214... |
| SMAJ4752A-TP | Micro Commer... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 1W DO214A... |
| SMAJ4747AE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 2W DO214A... |
| SMAJ5935CE3/TR13 | Microsemi Co... | 0.34 $ | 1000 | DIODE ZENER 27V 3W DO214A... |
| SMAJ6489E3/TR13 | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO2... |
| SMAJ18A-E3/61 | Vishay Semic... | -- | 14400 | TVS DIODE 18V 29.2V DO214... |
| SMAJ6.5A-TP | Micro Commer... | 0.07 $ | 15000 | TVS DIODE 6.5V 11.2V DO21... |
| SMAJ300A | Littelfuse I... | 0.12 $ | 5000 | TVS DIODE 300V 486V DO214... |
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
SMAJ4476E3/TR13 Datasheet/PDF