TXS0102DCUR Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | 296-21931-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
TXS0102DCUR |
| Price: | $ 0.13 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL US8Voltage Level Translat... |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | TXS0102DCUR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1492 |
| 1 +: | $ 0.12729 |
| 10 +: | $ 0.11032 |
| 100 +: | $ 0.08910 |
| 1000 +: | $ 0.08486 |
| 10000 +: | $ 0.08062 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Translator Type: | Voltage Level |
| Channel Type: | Bidirectional |
| Number of Circuits: | 1 |
| Channels per Circuit: | 2 |
| Voltage - VCCA: | 1.65V ~ 3.6V |
| Voltage - VCCB: | 2.3V ~ 5.5V |
| Input Signal: | -- |
| Output Signal: | -- |
| Output Type: | Open Drain, Push-Pull |
| Data Rate: | 24Mbps |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features: | Auto-Direction Sensing |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | US8 |
| Base Part Number: | TXS0102 |
1. Description
This two-bit non-inverting translator is a bidirectional voltage-level translator and can be used to establish digital switching compatibility between mixed-voltage systems. It uses two separate configurable powersupply rails, with the A ports supporting operating voltages from 1.65 V to 3.6 V while it tracks the VCCA supply, and the B ports supporting operating voltages from 2.3 V to 5.5 V while it tracks the VCCB supply. This allows the support of both lower and higher logic signal levels while providing bidirectional translation capabilities between any of the 1.8-V, 2.5-V, 3.3-V, and 5-V voltage nodes.
When the output-enable (OE) input is low, all I/Os are placed in the high-impedance state, which significantly reduces the power-supply quiescent current consumption. To ensure the high-impedance state during power up or power down, OE should be tied to GND through a pulldown resistor; the minimum value of the resistor is determined by the current-sourcing capability of the driver.
2. Features
1. No Direction-Control Signal Needed
2. Maximum Data Rates
– 24 Mbps (Push Pull)
– 2 Mbps (Open Drain)
3. Available in the Texas Instruments NanoStar™ Package
4. 1.65 V to 3.6 V on A Port and 2.3 V to 5.5 V on B Port (VCCA ≤ VCCB)
5. VCC Isolation Feature: If Either VCC Input Is at GND, Both Ports Are in the High-Impedance State
6. No Power-Supply Sequencing Required: Either VCCA or VCCB Can Be Ramped First
7. Ioff Supports Partial-Power-Down Mode Operation
8. Latch-Up Performance Exceeds 100 mA Per JESD 78, Class II
9. ESD Protection Exceeds JESD 22
– A Port:
2500-V Human-Body Model (A114-B)
250-V Machine Model (A115-A)
1500-V Charged-Device Model (C101)
– B Port:
8-kV Human-Body Model (A114-B)
250-V Machine Model (A115-A)
1500-V Charged-Device Model (C101)
3. Applications
1. I2C / SMBus
2. UART
3. GPIO
4. Typical Application Block Diagram for TXS0102DCUR

5. Pin Configuration and Functions

6. Functional Block Diagram

| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TXS0108ERGYR | Texas Instru... | -- | 25000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCUT | Texas Instru... | -- | 8500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCTT | Texas Instru... | -- | 2750 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS02612RTWR | Texas Instru... | -- | 99000 | IC SDIO PORT EXPANDER 24W... |
| TXS0104EGXUR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCTTG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EDG4 | Texas Instru... | 0.62 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS01AB00-07BI-CS2265 | TE Connectiv... | 11.77 $ | 1000 | TXS01AB00-07BI-CS2265 |
| TXS0104ED | Texas Instru... | -- | 2471 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0108EZXYR | Texas Instru... | -- | 12500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCTR | Texas Instru... | -- | 48000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCTTE4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DCKR | Texas Instru... | -- | 20000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DBVR | Texas Instru... | -- | 9000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS03121DRLR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| TXS0102DCUTG4 | Texas Instru... | -- | 750 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DRLR | Texas Instru... | -- | 4000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DCKT | Texas Instru... | -- | 500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS02326AMRGER | Texas Instru... | -- | 1000 | IC SIM CARD MUX 2:1 24VQF... |
| TXS0102DCUR | Texas Instru... | -- | 1492 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EPWR | Texas Instru... | -- | 22000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EZXUR | Texas Instru... | -- | 5000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102YZTR | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0202YZPR | Texas Instru... | 0.36 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EDRG4 | Texas Instru... | 0.39 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104ERGYR | Texas Instru... | -- | 15000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0206AYFPR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EQPWRQ1 | Texas Instru... | -- | 1005 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCURG4 | Texas Instru... | -- | 3000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DBVRG4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS02326RGER | Texas Instru... | -- | 1000 | IC SIM CARD MUX 2:1 24VQF... |
| TXS0101DBVT | Texas Instru... | 0.32 $ | 1500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0206YFPR | Texas Instru... | 0.48 $ | 3000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0206-29YFPRB | Texas Instru... | -- | 3000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EDR | Texas Instru... | -- | 7500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DRLRG4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DCKRG4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0108EPWRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0202EVM | Texas Instru... | 3.63 $ | 3 | EVAL MODULE FOR TX0202SEA... |
| TXS02326MRGER | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SIM CARD MUX 2:1 24VQF... |
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8TDFMVoltage Le...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 28PLCCMixed Si...
IC TRNSLTR UNIDIR 5FLIPCHIPVoltage Level...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 8SOICMixed Sig...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 8TSSOPMixed Si...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 10UMAXMixed Si...
TXS0102DCUR Datasheet/PDF