UBW1H330MPD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
UBW1H330MPD-ND
Manufacturer Part#:
UBW1H330MPD
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
More Detail: 33µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, ...
DataSheet: UBW1H330MPD datasheetUBW1H330MPD Datasheet/PDF
Quantity: 837
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 837Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.453" (11.50mm)
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Impedance: 450 mOhms
Ripple Current @ High Frequency: 300mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 150mA @ 120Hz
Applications: Automotive
Ratings: --
Series: UBW
Operating Temperature: -55°C ~ 135°C
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 33µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
Fields of Use
This capacitor also offers high voltage tolerance and can be used in high frequency applications. It has a wide temperature range, making it ideal for various types of applications. UBW1H330MPD capacitors can also be used in high current applications, offering up to 500V and 10A in both AC and DC applications. This makes the capacitor suitable for a wide range of industrial applications such as welding, machining, and metal cutting.