UML1H3R3MDD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
UML1H3R3MDD-ND
Manufacturer Part#:
UML1H3R3MDD
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
More Detail: 3.3µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: UML1H3R3MDD datasheetUML1H3R3MDD Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.236" (6.00mm)
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm)
Lead Spacing: 0.079" (2.00mm)
Ripple Current @ High Frequency: 25.5mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 17mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: ML
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 3.3µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
Aluminum Electrolytic Capacitors and UML1H3R3MDD Application Field and Working PrincipleAluminum electrolytic capacitors, which are also known as aluminum electrolytic capacitors, aluminium electrolytic capacitors, or electrochemical capacitors, are the most common form of capacitor used in electronic applications today. The simplest capacitor consists of two electrical conductors separated by a dielectric material. The conductors usually consist of two metal plates or surfaces which have a positive and negative electrical charge. The dielectric material between them is an insulator which can store energy when an electrical field is applied between the two conductors.Aluminum electrolytic capacitors can store an electrical charge much greater than other types of capacitors. This increased capacity is due to the fact that the aluminum foil plates are much thinner than other types of conductors. This allows for more surface area between the plates and a larger quantity of electric charge to be stored. Additionally, the dielectric material used in aluminum electrolytic capacitors also has a higher breakdown voltage compared to other types of capacitors.The UML1H3R3MDD series is a radial-lead, aluminum electrolytic capacitor. This cylindrically shaped component is available in a wide range of volumes, from 1.6 mm³ to 41.6 mm³. The devices are available in full range DC working voltage from 6.3 VDC to 100 VDC, with capacitance ranges from 1.5µF to 220µF. The UML1H3R3MDD series is rated up to 125°C and has a life expectancy of 6000 hours at 105°C.The UML1H3R3MDD series is designed to be used in electronic circuits with low ripple current, moderate frequency, and low ESR requirements. This series is well-suited for high-temperature and low-leakage applications in consumer electronic and industrial control applications, such as AC/DC and DC/DC power supplies, telecom systems, and general industrial operation.The UML1H3R3MDD series works by storing electrical energy in the form of an electric field between the two electrodes of the capacitor. When a voltage is applied to the terminals of the capacitor, a current flows through the device and stores energy by charging the plates. When the voltage is removed from the capacitor, the current decreases and the stored energy is discharged.As with all electrolytic capacitors, the UML1H3R3MDD series has a limited lifetime. The device must be regularly checked for any signs of corrosion and the capacitance must be calculated regularly to ensure it is still within its specified tolerance. Failure to follow this procedure can lead to failure of the capacitor due to high ESR or leakage.In conclusion, the UML1H3R3MDD series aluminum electrolytic capacitors are suitable for a wide range of applications. The device has a high capacitance, a low impedance, and is relatively low maintenance. It is a reliable and cost-effective solution for many consumer and industrial applications.