| Allicdata Part #: | 16ZL470MEFCT78X16-ND |
| Manufacturer Part#: |
16ZL470MEFCT78X16 |
| Price: | $ 0.07 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Rubycon |
| Short Description: | CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL |
| More Detail: | 470µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,... |
| DataSheet: | 16ZL470MEFCT78X16 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1000 +: | $ 0.06498 |
| Polarization: | Polar |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Surface Mount Land Size: | -- |
| Height - Seated (Max): | 0.689" (17.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Impedance: | 56 mOhms |
| Ripple Current @ High Frequency: | 995mA @ 100kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 547.25mA @ 120Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ratings: | -- |
| Series: | ZL |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Voltage - Rated: | 16V |
| Tolerance: | ±20% |
| Capacitance: | 470µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Aluminum Electrolytic Capacitors are among the most commonly used capacitors in the world today. They are used in almost every industry and application, from automobiles to medical devices, and they are used as sensors, filters, and supplies of energy. The 16ZL470MEFCT78X16 is a type of aluminum electrolytic capacitor that is one of the most popular models available today. In this article, we will discuss the application field and working principle of this capacitor.
An aluminum electrolytic capacitor consists of two aluminum foils, which are separated by an electrolyte. An electric field is created when voltage is applied across the terminals of the capacitors, causing an electric current to flow between the two plates. This current flow causes an electrochemical reaction within the electrolyte, which forms an oxide layer on the plates, and this layer acts as an insulator. This layer of insulation improves the capacitance of the capacitor, allowing it to store and release more energy per unit of area.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 16ZLH1500MEFCT810X20 | Rubycon | 0.12 $ | 1000 | CAP ALUM 1500UF 20% 16V R... |
| 16ZLQ820MEFC8X16 | Rubycon | 0.29 $ | 293 | CAP ALUM 820UF 20% 16V T/... |
| 16ZLJ470MT78X11.5 | Rubycon | 0.08 $ | 1000 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG22MEFC5X7 | Rubycon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 22UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLK470M8X16 | Rubycon | 0.31 $ | 1000 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
| 16ZLH1000MEFCSG10X16 | Rubycon | 0.1 $ | 1000 | CAP ALUM 1000UF 20% 16V R... |
| 16ZLH2700MEFCG412.5X25 | Rubycon | 0.21 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZLK1500M10X25 | Rubycon | 0.18 $ | 1000 | CAP ALUM 1500UF 20% 16V R... |
| BC327-16ZL1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 45V 0.8A TO-92B... |
| 16ZLH3300MEFCG412.5X30 | Rubycon | 0.29 $ | 1000 | CAP ALUM 3300UF 20% 16V R... |
| 16ZLJ680MT810X12.5 | Rubycon | 0.11 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLJ3300MG412.5X30 | Rubycon | 0.35 $ | 1000 | CAP ALUM 3300UF 20% 16V R... |
| 16ZL2700MEFCGC16X20 | Rubycon | 0.28 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZLQ2200MEFC10X25 | Rubycon | 0.44 $ | 433 | CAP ALUM 2200UF 20% 16V T... |
| 16ZL120MEFC8X7 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 120UF 20% 16V RA... |
| 16ZL680MEFCTA8X20 | Rubycon | 0.09 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG1000MEFC10X20 | Rubycon | 0.12 $ | 1000 | CAP ALUM 1000UF 20% 16V R... |
| 16ZLG22MEFCTZ5X7 | Rubycon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 22UF 20% 16V RAD... |
| 16ZL56MEFCT15X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLG2200MEFCG412.5X25 | Rubycon | 0.21 $ | 1000 | CAP ALUM 2200UF 20% 16V R... |
| 16ZL680MEFC8X20 | Rubycon | 0.09 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZL2700MEFCG412.5X30 | Rubycon | 0.25 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZL56MEFC5X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLG56MEFCTA5X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLJ4700MGC16X25 | Rubycon | 0.43 $ | 1000 | CAP ALUM 4700UF 20% 16V R... |
| 16ZL33MEFCTZ5X7 | Rubycon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 33UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLG1800MEFC10X25 | Rubycon | 0.15 $ | 1000 | CAP ALUM RAD1800F 16V Alu... |
| 16ZLK1200M10X20 | Rubycon | 0.15 $ | 1000 | CAP ALUM 1200UF 20% 16V R... |
| 16ZLH3300MEFC12.5X25 | Rubycon | 0.22 $ | 1000 | CAP ALUM RAD3300F 16V Alu... |
| 16ZLH3900MEFCG412.5X35 | Rubycon | 0.34 $ | 1000 | CAP ALUM 3900UF 20% 16V R... |
| 16ZLH1000MEFC8X20 | Rubycon | 0.27 $ | 581 | CAP ALUM 1000UF 20% 16V R... |
| 16ZLG680MEFC8X20 | Rubycon | 0.1 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG680MEFCT78X20 | Rubycon | 0.1 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG56MEFCT15X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZL2700MEFC16X20 | Rubycon | 0.28 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZLK560MT810X12.5 | Rubycon | 0.11 $ | 1000 | CAP ALUM 560UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG330MEFC8X11.5 | Rubycon | 0.06 $ | 1000 | CAP ALUM 330UF 20% 16V RA... |
| 16ZLK680M8X20 | Rubycon | 0.11 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| BC639-16ZL1 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 80V 1A TO-92Bip... |
| 16ZLH470MEFCT78X11.5 | Rubycon | 0.05 $ | 1000 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
16ZL470MEFCT78X16 Datasheet/PDF