| Allicdata Part #: | 16ZL56MEFCT15X11-ND |
| Manufacturer Part#: |
16ZL56MEFCT15X11 |
| Price: | $ 0.04 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Rubycon |
| Short Description: | CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL |
| More Detail: | 56µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, ... |
| DataSheet: | 16ZL56MEFCT15X11 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 2000 +: | $ 0.02977 |
| Polarization: | Polar |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Surface Mount Land Size: | -- |
| Height - Seated (Max): | 0.492" (12.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Impedance: | 300 mOhms |
| Ripple Current @ High Frequency: | 250mA @ 100kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 100mA @ 120Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ratings: | -- |
| Series: | ZL |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Voltage - Rated: | 16V |
| Tolerance: | ±20% |
| Capacitance: | 56µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Aluminum electrolytic capacitors are widely used in electronic components. The 16ZL56MEFCT15X11 is an aluminum electrolytic capacitor. The following will discuss its application field and working principle.
Application Field
The 16ZL56MEFCT15X11 capacitor has many uses in industry, including as a filter capacitor in on-board computer power supplies. This can help reduce power supply noises. The caps can also be used in television circuit boards, power filters, computer networks, robots, audio amplifiers, and other consumer items.
The 16ZL56MEFCT15X11 capacitor also has a wide range of medical uses. These include using the capacitor as a part of EEG/EKG/EMG machines, blood analyzers, and medical imaging systems. The capacitor also plays a role in hospital x-ray machines and ultrasonic diagnostics.
The 16ZL56MEFCT15X11 capacitor is also used in telecommunications systems. As an essential part of a base station, the capacitor filters audio frequencies and helps manage signal inflow and outflow.
Working Principle
The 16ZL56MEFCT15X11 capacitor is an aluminum electrolytic capacitor. This type of capacitor uses a thin dielectric layer of electrolyte between the positive and negative plates. The dielectric is made of a solution of aluminum oxide, which stores the electrical charge.
When the capacitor is connected to a voltage source, the plates become charged. This creates a potential difference between the plates. This potential difference allows the capacitor to store charge. When the capacitor is connected to a load, it releases the charge, sending current to the load.
The 16ZL56MEFCT15X11 capacitor has an operating temperature range of -55 degrees Celsius to +125 degrees Celsius. This gives it versatility across a range of applications and environments. The capacitor also has a high capacitance, making it suitable for various filtering applications.
Conclusion
The 16ZL56MEFCT15X11 capacitor is an important electronic component that is used in a wide range of industries. It is an aluminum electrolytic capacitor that uses a thin dielectric layer of electrolyte between the positive and negative plates. The capacitor has a high capacitance, making it suitable for various filtering applications. Furthermore, it has an operating temperature range of -55 degrees Celsius to +125 degrees Celsius, giving it versatility across a range of applications and environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 16ZLH1500MEFCT810X20 | Rubycon | 0.12 $ | 1000 | CAP ALUM 1500UF 20% 16V R... |
| 16ZLQ820MEFC8X16 | Rubycon | 0.29 $ | 293 | CAP ALUM 820UF 20% 16V T/... |
| 16ZLJ470MT78X11.5 | Rubycon | 0.08 $ | 1000 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG22MEFC5X7 | Rubycon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 22UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLK470M8X16 | Rubycon | 0.31 $ | 1000 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
| 16ZLH1000MEFCSG10X16 | Rubycon | 0.1 $ | 1000 | CAP ALUM 1000UF 20% 16V R... |
| 16ZLH2700MEFCG412.5X25 | Rubycon | 0.21 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZLK1500M10X25 | Rubycon | 0.18 $ | 1000 | CAP ALUM 1500UF 20% 16V R... |
| BC327-16ZL1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 45V 0.8A TO-92B... |
| 16ZLH3300MEFCG412.5X30 | Rubycon | 0.29 $ | 1000 | CAP ALUM 3300UF 20% 16V R... |
| 16ZLJ680MT810X12.5 | Rubycon | 0.11 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLJ3300MG412.5X30 | Rubycon | 0.35 $ | 1000 | CAP ALUM 3300UF 20% 16V R... |
| 16ZL2700MEFCGC16X20 | Rubycon | 0.28 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZLQ2200MEFC10X25 | Rubycon | 0.44 $ | 433 | CAP ALUM 2200UF 20% 16V T... |
| 16ZL120MEFC8X7 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 120UF 20% 16V RA... |
| 16ZL680MEFCTA8X20 | Rubycon | 0.09 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG1000MEFC10X20 | Rubycon | 0.12 $ | 1000 | CAP ALUM 1000UF 20% 16V R... |
| 16ZLG22MEFCTZ5X7 | Rubycon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 22UF 20% 16V RAD... |
| 16ZL56MEFCT15X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLG2200MEFCG412.5X25 | Rubycon | 0.21 $ | 1000 | CAP ALUM 2200UF 20% 16V R... |
| 16ZL680MEFC8X20 | Rubycon | 0.09 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZL2700MEFCG412.5X30 | Rubycon | 0.25 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZL56MEFC5X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLG56MEFCTA5X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLJ4700MGC16X25 | Rubycon | 0.43 $ | 1000 | CAP ALUM 4700UF 20% 16V R... |
| 16ZL33MEFCTZ5X7 | Rubycon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 33UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLG1800MEFC10X25 | Rubycon | 0.15 $ | 1000 | CAP ALUM RAD1800F 16V Alu... |
| 16ZLK1200M10X20 | Rubycon | 0.15 $ | 1000 | CAP ALUM 1200UF 20% 16V R... |
| 16ZLH3300MEFC12.5X25 | Rubycon | 0.22 $ | 1000 | CAP ALUM RAD3300F 16V Alu... |
| 16ZLH3900MEFCG412.5X35 | Rubycon | 0.34 $ | 1000 | CAP ALUM 3900UF 20% 16V R... |
| 16ZLH1000MEFC8X20 | Rubycon | 0.27 $ | 581 | CAP ALUM 1000UF 20% 16V R... |
| 16ZLG680MEFC8X20 | Rubycon | 0.1 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG680MEFCT78X20 | Rubycon | 0.1 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG56MEFCT15X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZL2700MEFC16X20 | Rubycon | 0.28 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZLK560MT810X12.5 | Rubycon | 0.11 $ | 1000 | CAP ALUM 560UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG330MEFC8X11.5 | Rubycon | 0.06 $ | 1000 | CAP ALUM 330UF 20% 16V RA... |
| 16ZLK680M8X20 | Rubycon | 0.11 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| BC639-16ZL1 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 80V 1A TO-92Bip... |
| 16ZLH470MEFCT78X11.5 | Rubycon | 0.05 $ | 1000 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
16ZL56MEFCT15X11 Datasheet/PDF