| Allicdata Part #: | 16ZLK1500M10X25-ND |
| Manufacturer Part#: |
16ZLK1500M10X25 |
| Price: | $ 0.18 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Rubycon |
| Short Description: | CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL |
| More Detail: | 1500µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial... |
| DataSheet: | 16ZLK1500M10X25 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1000 +: | $ 0.15922 |
| Polarization: | Polar |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Surface Mount Land Size: | -- |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Impedance: | 24 mOhms |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.16A @ 100kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 948mA @ 120Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ratings: | -- |
| Series: | ZLK |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Voltage - Rated: | 16V |
| Tolerance: | ±20% |
| Capacitance: | 1500µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Aluminum electrolytic capacitors are one of the most widely used capacitor types in the electronic industry today. They are often used in applications ranging from power supply filtering to signal processing. The 16ZLK1500M10X25 is a type of capacitor used when high capacitance, long working life and low ESR are important requirements.
The 16ZLK1500M10X25 is a polarized capacitor composed of two aluminum foils, two aluminum oxide film dielectric layers, and two electrolyte impregnating films. The positive foil is rolled into a cylinder and around it is made a very thin layer of aluminum oxide film - this creates the dielectric layer. Both the positive and negative foils are coated with an electrolyte impregnating film. The two rolled foils are then wound together in a cylindrical configuration. This folded design increases the amount of capacitance on a given volume.
One of the main advantages of aluminum electrolytic capacitors is their large capacitance to volume ratio. This high capacitance makes them ideal for applications in which high capacitance is necessary, such as when filtering power supplies. Additionally, because of the electrolyte impregnating film, a long operational life can be expected from these capacitors. As the electrolyte acts as a dielectric, it keeps the internal resistance of the capacitor low, which is known as its ESR. Low ESR reduces ripple current and keeps the capacitor stable during operation.
The 16ZLK1500M10X25 can be found in many electronic applications. In particular, they are often used in power line energy storage and filtering, as well as signal processing. For example, they are used in high-frequency power lines to reduce both line noise and voltage transients, allowing the circuit to operate efficiently. In signal processing, they may be used to filter out any noise in the signal, improving the accuracy of the received signals.
Overall, the 16ZLK1500M10X25 is an ideal and versatile aluminum electrolytic capacitor. It offers high capacitance, low ESR, and a long operating life, making it ideal for a wide range of applications. From power line energy storage and filtering to signal processing, the 16ZLK1500M10X25 is a reliable and effective capacitor that can be used in any circuit.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 16ZLH1500MEFCT810X20 | Rubycon | 0.12 $ | 1000 | CAP ALUM 1500UF 20% 16V R... |
| 16ZLQ820MEFC8X16 | Rubycon | 0.29 $ | 293 | CAP ALUM 820UF 20% 16V T/... |
| 16ZLJ470MT78X11.5 | Rubycon | 0.08 $ | 1000 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG22MEFC5X7 | Rubycon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 22UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLK470M8X16 | Rubycon | 0.31 $ | 1000 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
| 16ZLH1000MEFCSG10X16 | Rubycon | 0.1 $ | 1000 | CAP ALUM 1000UF 20% 16V R... |
| 16ZLH2700MEFCG412.5X25 | Rubycon | 0.21 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZLK1500M10X25 | Rubycon | 0.18 $ | 1000 | CAP ALUM 1500UF 20% 16V R... |
| BC327-16ZL1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 45V 0.8A TO-92B... |
| 16ZLH3300MEFCG412.5X30 | Rubycon | 0.29 $ | 1000 | CAP ALUM 3300UF 20% 16V R... |
| 16ZLJ680MT810X12.5 | Rubycon | 0.11 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLJ3300MG412.5X30 | Rubycon | 0.35 $ | 1000 | CAP ALUM 3300UF 20% 16V R... |
| 16ZL2700MEFCGC16X20 | Rubycon | 0.28 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZLQ2200MEFC10X25 | Rubycon | 0.44 $ | 433 | CAP ALUM 2200UF 20% 16V T... |
| 16ZL120MEFC8X7 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 120UF 20% 16V RA... |
| 16ZL680MEFCTA8X20 | Rubycon | 0.09 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG1000MEFC10X20 | Rubycon | 0.12 $ | 1000 | CAP ALUM 1000UF 20% 16V R... |
| 16ZLG22MEFCTZ5X7 | Rubycon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 22UF 20% 16V RAD... |
| 16ZL56MEFCT15X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLG2200MEFCG412.5X25 | Rubycon | 0.21 $ | 1000 | CAP ALUM 2200UF 20% 16V R... |
| 16ZL680MEFC8X20 | Rubycon | 0.09 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZL2700MEFCG412.5X30 | Rubycon | 0.25 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZL56MEFC5X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLG56MEFCTA5X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLJ4700MGC16X25 | Rubycon | 0.43 $ | 1000 | CAP ALUM 4700UF 20% 16V R... |
| 16ZL33MEFCTZ5X7 | Rubycon | 0.03 $ | 1000 | CAP ALUM 33UF 20% 16V RAD... |
| 16ZLG1800MEFC10X25 | Rubycon | 0.15 $ | 1000 | CAP ALUM RAD1800F 16V Alu... |
| 16ZLK1200M10X20 | Rubycon | 0.15 $ | 1000 | CAP ALUM 1200UF 20% 16V R... |
| 16ZLH3300MEFC12.5X25 | Rubycon | 0.22 $ | 1000 | CAP ALUM RAD3300F 16V Alu... |
| 16ZLH3900MEFCG412.5X35 | Rubycon | 0.34 $ | 1000 | CAP ALUM 3900UF 20% 16V R... |
| 16ZLH1000MEFC8X20 | Rubycon | 0.27 $ | 581 | CAP ALUM 1000UF 20% 16V R... |
| 16ZLG680MEFC8X20 | Rubycon | 0.1 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG680MEFCT78X20 | Rubycon | 0.1 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG56MEFCT15X11 | Rubycon | 0.04 $ | 1000 | CAP ALUM 56UF 20% 16V RAD... |
| 16ZL2700MEFC16X20 | Rubycon | 0.28 $ | 1000 | CAP ALUM 2700UF 20% 16V R... |
| 16ZLK560MT810X12.5 | Rubycon | 0.11 $ | 1000 | CAP ALUM 560UF 20% 16V RA... |
| 16ZLG330MEFC8X11.5 | Rubycon | 0.06 $ | 1000 | CAP ALUM 330UF 20% 16V RA... |
| 16ZLK680M8X20 | Rubycon | 0.11 $ | 1000 | CAP ALUM 680UF 20% 16V RA... |
| BC639-16ZL1 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 80V 1A TO-92Bip... |
| 16ZLH470MEFCT78X11.5 | Rubycon | 0.05 $ | 1000 | CAP ALUM 470UF 20% 16V RA... |
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 33UF SMD33F 400V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 68UF SMD68F 250V Aluminum Elect...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
CAP ALUM 100UF SMD100F 200V Aluminum Ele...
16ZLK1500M10X25 Datasheet/PDF