ATF750C-15SC Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
ATF750C-15SC-ND
Manufacturer Part#:
ATF750C-15SC
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC CPLD 10MC 15NS 24SOIC
More Detail: N/A
DataSheet: ATF750C-15SC datasheetATF750C-15SC Datasheet/PDF
Packaging: Tube
Part Status: Obsolete
Programmable Type: In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max: 15.0ns
Voltage Supply - Internal: 4.75 V ~ 5.25 V
Number of Macrocells: 10
Number of I/O: 10
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package: 24-SO
Base Part Number: ATF750
Description
The ATF750C-15SC\'s logic blocks are designed to make the best use of bandwidth and system resources. The device features two register-flash-based non-volatile memories (NVMs) for block storage and 16Kbit of flash memory for system configuration and peripheral control. The CPLD also includes a programmable pin-swapping scheme enabling designers to assign up to 40 pins to specific functions, as well as a wide selection of predefined generic logic functions, including multiplexers, half-adders and shifters.