ATF750LVC-15SI Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
ATF750LVC-15SI-ND
Manufacturer Part#:
ATF750LVC-15SI
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC CPLD 10MC 15NS 24SOIC
More Detail: N/A
DataSheet: ATF750LVC-15SI datasheetATF750LVC-15SI Datasheet/PDF
Packaging: Tube
Part Status: Obsolete
Programmable Type: In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max: 15.0ns
Voltage Supply - Internal: 3 V ~ 5.5 V
Number of Macrocells: 10
Number of I/O: 10
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package: 24-SO
Base Part Number: ATF750
Description
ATF750LVC-15SI is a highly cost-effective device that provides an impressive range of features. These features include low static and dynamic power consumption, improved data retention, CMOS/LVTTL I/Os with ESD protection, 20-MHz Fast Read/Write support, a tiny 3x3x3 mm package and enhanced single supply operations. Additionally, the ATF750LVC-15SI is designed to work with the Atmel QuikSLOT eXtensibility Modules, which allow for a wide range of functions such as analog sense/control, high-speed communication, enhanced timing and clocking, multiple IO partitioning, FPGA library and much more.