ATF750C-15SI Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
ATF750C-15SI-ND
Manufacturer Part#:
ATF750C-15SI
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC CPLD 10MC 15NS 24SOIC
More Detail: N/A
DataSheet: ATF750C-15SI datasheetATF750C-15SI Datasheet/PDF
Packaging: Tube
Part Status: Obsolete
Programmable Type: In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max: 15.0ns
Voltage Supply - Internal: 4.5 V ~ 5.5 V
Number of Macrocells: 10
Number of I/O: 10
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package: 24-SO
Base Part Number: ATF750
Description
Application Field
Features
The ATF750C-15SI CPLD has a number of features that set it apart from other CPLDs available today. It has a total of 16 macrocells, with each macrocell having up to four-input logic functions, making it highly configurable to meet the most demanding applications. In addition, the device can be programmed with up to 4,063 logic functions, making it suitable for a variety of complex applications. It also features a dedicated pins-sustaining pin-tech block, allowing the device to sustain self-determined pin values. It has a total power consumption of 5mW, making it energy efficient and suitable for battery-operated applications.