| Allicdata Part #: | D25S80C6PL00LF-ND |
| Manufacturer Part#: |
D25S80C6PL00LF |
| Price: | $ 2.62 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Short Description: | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS |
| More Detail: | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Conne... |
| DataSheet: | D25S80C6PL00LF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 240 +: | $ 2.38203 |
| Features: | Board Guide |
| Backset Spacing: | 0.318" (8.08mm) |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Wire Gauge: | -- |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Form: | -- |
| Color: | Black |
| Voltage Rating: | 300V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 5A |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Ingress Protection: | -- |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Shell Material, Finish: | Steel, Tin Plated |
| Series: | Delta D |
| Termination: | Press-Fit |
| Flange Feature: | Housing/Shell (M3) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Contact Type: | Signal |
| Shell Size, Connector Layout: | 3 (DB, B) |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 25 |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Connector Style: | D-Sub |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
D25S80C6PL00LF belongs to the D-Sub Connectors category. It is a versatile connector system designed to meet the growing needs of the industrial market place. It offers two types of connectors, one for shielded applications, and the other for unshielded applications. Both types allow for connection to a variety of electrical components, including switches, relays, solenoid valves, and other terminal blocks.
The different types of connectors are distinguished by their different pin configurations and contact arrangements. The shielded version can be used for high voltage operations, while the unshielded version is used for low-voltage applications. The connectors are also available in either solder-less or wire-to-wire versions. The D25S80C6PL00LF is a shielded and wire-to-wire connector, allowing for quick and easy connection of different electrical components.
In order to understand how this type of connector works, it is important to understand the basic principles of electricity. All electrical current needs a “conductor” in order to flow. This conductor could be a wire, or it could be a metal plate, and when electricity flows through it, it creates a magnetic field. In a D-Sub connector, copper contacts are used to be the connection point between the metal plates and the conductor. Copper contacts in a D-Sub connector also provide a very good electrical connection, as copper has a very high current rating.
The D25S80C6PL00LF is designed to provide reliable connection even in extreme temperatures and vibrations, due to its robust internal construction. The connectors are constructed with gold contacts which provide maximum electrical reliability and conductance. Gold contacts also provide better contact alignment and superior soldering. It also features a wide range of cable sizes that can be used with it.
The D25S80C6PL00LF is used in many applications due to its robust design. It is commonly used in motor control systems, telecommunications, automotive and aerospace applications. It is also used in many medical and electronics applications. The D25S80C6PL00LF connectors are able to handle a wide range of signals with minimal interference and are available in both male and female versions.
The D25S80C6PL00LF connectors offer an array of benefits that make them ideal for many different applications. They are designed for strong and secure connections, as well as low-loss electrical signal transmission. They also offer greater resistance to corrosion and vibration. The D25S80C6PL00LF is the perfect choice for industrial and commercial applications that require reliable and high-performance connectivity.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| D25S81C6PA00LF | Amphenol FCI | 1.42 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6PV00LF | Amphenol FCI | 1.18 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E4PA00LF | Amphenol FCI | 0.78 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.81 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A4PV00LF | Amphenol FCI | 1.74 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6GL00LF | Amphenol FCI | 2.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6GX00LF | Amphenol FCI | 1.45 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6GV00LF | Amphenol FCI | 2.36 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PX00LF | Amphenol FCI | 0.76 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13B4PA00LF | Amphenol FCI | 1.1 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RV12LF | Amphenol FCI | 1.54 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6PV00LF | Amphenol FCI | 1.38 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.53 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4PA00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A6RV22LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PV00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S80C6GV00LF | Amphenol FCI | 2.11 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX09LF | Amphenol FCI | 1.8 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S82C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S81C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6UX00LF | Amphenol FCI | 1.6 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6RV09LF | Amphenol FCI | 2.19 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GX00LF | Amphenol FCI | 0.98 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GV00LF | Amphenol FCI | 1.39 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4GX00LF | Amphenol FCI | 1.86 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S80C6PL00LF | Amphenol FCI | 2.62 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6RL12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.93 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A4PL00LF | Amphenol FCI | 0.85 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S91C4GX00LF | Amphenol FCI | 1.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW25 Posit...
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR24 (17 +...
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER36 (32 +...
CONN D-SUB RCPT 36POS PNL MNT36 (32 + 4 ...
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER9 (5 + 4 ...
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER25 Posit...
D25S80C6PL00LF Datasheet/PDF