| Allicdata Part #: | D25S91C6GL00-ND |
| Manufacturer Part#: |
D25S91C6GL00 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Short Description: | CONN D-SUB RCPT 25POS VERT PRESS |
| More Detail: | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Conne... |
| DataSheet: | D25S91C6GL00 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Features: | Board Lock |
| Backset Spacing: | -- |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Wire Gauge: | -- |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Form: | -- |
| Color: | Black |
| Voltage Rating: | 300V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 5A |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Ingress Protection: | -- |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Shell Material, Finish: | Steel, Tin Plated |
| Series: | Delta D |
| Termination: | Press-Fit |
| Flange Feature: | Housing/Shell (M3) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Contact Type: | Signal |
| Shell Size, Connector Layout: | 3 (DB, B) |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 25 |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Connector Style: | D-Sub |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
D-Sub Connectors Overview
D-Sub connectors are versatile interconnect solutions that are widely used in the world. They offer a wide variety of connection types, featuring different shapes, sizes, layers and key configurations. D-sub connectors are widely used in computer, communications, instrumentation, medical, aviation and other fields.
D25S91C6GL00 Application Field and Working Principle
The D25S91C6GL00 is a 25-pin D-Sub male connector, also known as DB25 connector, which is the most commonly use in the D-sub connector family. The connector features a 2-row pins with 25pin contacts type. The contacts are rated at a maximum voltage of 250V AC and a maximum current of 2A. It is used in many different applications including serial communication, parallel communication, and computer-to-computer connectivity.
The working principle behind D-Sub connectors is simple. The pins on the connector come in contact with the holes on the other end when they are connected, resulting in an electrical connection. The connected pins provide a secure connection between the two components. The pins are also arranged in a particular pattern, making it easy to identify the pins for the connector. This ensures that the correct pins are connected to the right components.
The D25S91C6GL00 can be used in applications such as computer hardware, medical industrial equipment, communication equipment and car audio systems. It is especially useful in applications involving a large number of data connections, where a reliable and secure connection is required. It is also used in signal lines for computers, keyboards, and other digital devices.
Conclusion
The D25S91C6GL00 is one of the most commonly used D-Sub connectors in the world. It is reliable, secure and versatile, making it an ideal connector for a wide variety of applications. It is compatible with many different applications, making it a reliable and dependable choice for most industrial, computer and medical applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| D25S81C6PA00LF | Amphenol FCI | 1.42 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6PV00LF | Amphenol FCI | 1.18 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E4PA00LF | Amphenol FCI | 0.78 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.81 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A4PV00LF | Amphenol FCI | 1.74 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6GL00LF | Amphenol FCI | 2.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6GX00LF | Amphenol FCI | 1.45 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6GV00LF | Amphenol FCI | 2.36 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PX00LF | Amphenol FCI | 0.76 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13B4PA00LF | Amphenol FCI | 1.1 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RV12LF | Amphenol FCI | 1.54 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6PV00LF | Amphenol FCI | 1.38 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.53 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4PA00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A6RV22LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PV00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S80C6GV00LF | Amphenol FCI | 2.11 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX09LF | Amphenol FCI | 1.8 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S82C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S81C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6UX00LF | Amphenol FCI | 1.6 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6RV09LF | Amphenol FCI | 2.19 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GX00LF | Amphenol FCI | 0.98 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GV00LF | Amphenol FCI | 1.39 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4GX00LF | Amphenol FCI | 1.86 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S80C6PL00LF | Amphenol FCI | 2.62 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6RL12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.93 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A4PL00LF | Amphenol FCI | 0.85 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S91C4GX00LF | Amphenol FCI | 1.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW25 Posit...
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR24 (17 +...
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER36 (32 +...
CONN D-SUB RCPT 36POS PNL MNT36 (32 + 4 ...
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER9 (5 + 4 ...
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER25 Posit...
D25S91C6GL00 Datasheet/PDF