| Allicdata Part #: | D25S90C6PA00-ND |
| Manufacturer Part#: |
D25S90C6PA00 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Short Description: | CONN D-SUB RCPT 25POS VERT PRESS |
| More Detail: | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Conne... |
| DataSheet: | D25S90C6PA00 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Features: | -- |
| Backset Spacing: | -- |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Wire Gauge: | -- |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Form: | -- |
| Color: | Black |
| Voltage Rating: | 300V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 5A |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Ingress Protection: | -- |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Shell Material, Finish: | Steel, Tin Plated |
| Series: | Delta D |
| Termination: | Press-Fit |
| Flange Feature: | Housing/Shell (Unthreaded) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Contact Type: | Signal |
| Shell Size, Connector Layout: | 3 (DB, B) |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 25 |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Connector Style: | D-Sub |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
D25S90C6PA00 is one of the most popular models of D-Sub Connectors. Also known as the DS Connector, this type of connector is widely used to facilitate data and signal transmission between two or more devices. It is a form of socket which can easily be plugged into the end of a data cable.
D25S90C6PA00 is usually used for applications where high-speed data transmission are involved. It is specially engineered to offer a high-density signal and power density. This is achieved by using a smaller connector size, but with higher pin counts and finely constructed solder contacts that ensure a secure connection.
D25S90C6PA00 is equipped with various useful features such as heavy-duty spring contacts that help to ensure reliable connection; a metal shell that provides robust mechanical protection of the connection; a socket latch which remains locked in its position until sufficient force is applied so as to unplug the connector; and a flexible upper cover that can provide protection for the contacts when the connector is unplugged.
D25S90C6PA00\'s working principle is based on the \'contact closure principle\'. In this principle, a pair of pins, known as the mating contacts, are securely joined to each other when the power is switched ON. This creates a secure, reliable electrical path between the two connectors, allowing for the conduction of both electrical and digital data signals between the two connected devices.
D25S90C6PA00 connectors are used in a variety of different applications from medical equipment to industrial robots, as well as for networking applications. It is also widely used in the automotive sector, where it is often used to carry signals for the sensors that control the various functions of the vehicle. In addition, these connectors can also be used in a range of domestic and consumer electronic products such as digital television receivers and portable music players.
D25S90C6PA00 connectors are popular with those who need high-density connections in a compact form-factor. This means that these connectors can offer excellent signal and power density when traditional connectors may be too bulky. Furthermore, the wide variety of pin arrangements means that these connectors are highly versatile, allowing for a wide array of connections. Finally, the use of a durable metal shell ensures that the connection is secure and stable.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| D25S81C6PA00LF | Amphenol FCI | 1.42 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6PV00LF | Amphenol FCI | 1.18 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E4PA00LF | Amphenol FCI | 0.78 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.81 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A4PV00LF | Amphenol FCI | 1.74 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6GL00LF | Amphenol FCI | 2.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6GX00LF | Amphenol FCI | 1.45 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6GV00LF | Amphenol FCI | 2.36 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PX00LF | Amphenol FCI | 0.76 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13B4PA00LF | Amphenol FCI | 1.1 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RV12LF | Amphenol FCI | 1.54 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6PV00LF | Amphenol FCI | 1.38 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.53 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4PA00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A6RV22LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PV00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S80C6GV00LF | Amphenol FCI | 2.11 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX09LF | Amphenol FCI | 1.8 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S82C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S81C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6UX00LF | Amphenol FCI | 1.6 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6RV09LF | Amphenol FCI | 2.19 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GX00LF | Amphenol FCI | 0.98 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GV00LF | Amphenol FCI | 1.39 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4GX00LF | Amphenol FCI | 1.86 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S80C6PL00LF | Amphenol FCI | 2.62 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6RL12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.93 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A4PL00LF | Amphenol FCI | 0.85 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S91C4GX00LF | Amphenol FCI | 1.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW25 Posit...
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR24 (17 +...
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER36 (32 +...
CONN D-SUB RCPT 36POS PNL MNT36 (32 + 4 ...
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER9 (5 + 4 ...
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER25 Posit...
D25S90C6PA00 Datasheet/PDF